O "kawiarence"


Wszystkie teksty opublikowane w "kawiarence"
automatycznie stają się własnością publiczną, a
autor ich nie żywi pretensji do:
- nieczytania ich,
- komentowania, jak się komu podoba,
- wykorzystywania ich wedle życzenia wykorzystującego,
- a nawet do podawania się za autora pozostawionych
w kawiarence gryzmołów, od czego piszącemu te słowa
przecie nie ubędzie, a co najwyżej go rozbawi

03 maja 2017

PREFERENCJE Z PRZYMRUŻENIEM OKA

Od paru ładnych lat jestem członkiem społeczności „Pinterestu”, portalu, na którym można zamieszczać grafikę (obrazy, fotografie, ba nawet pliki z ruchomymi obrazami. Sam proces tworzenia albumów jest dziecinnie prosty, a ważną zaletą jest to, że użytkownicy „Pinterestu” mogą swobodnie wymieniać się zawartością swoich tablic.
U mnie znaleźć można przede wszystkim obrazy; głównie pogrupowane według nazwisk artystów, choć nie tylko. Dla miłośnika - oglądacza sztuki wszelakiej (broń Boże nie specjalisty) możliwość uczestniczenia w barterowej wymianie obrazów daje sposobność docierania do materiałów, których pewnie bym w inny sposób nie odszukał. Z kolei zajrzenie do upublicznionych grafik pozwala na dotarcie na strony innych użytkowników portalu i w ten sposób rozszerzają się może nie tyle znajomości z poszczególnymi członkami „graficznej” społeczności, ile zwiększa się zakres dokonywanych obserwacji, przez co wirtualny świat zostaje po wielokroć powiększony.
Zaobserwowałem też pewne, ciekawe, moim zdanie, zjawisko. Otóż obserwując jaki obrazy najczęściej pobierane są z moich albumów, można spostrzec to, które to prace malarskie cieszą się największym powodzeniem. Oczywiście traktuje te spostrzeżenia z przymrużeniem oka, bo sztuka jest niemierzalna; to nie jest sport, w którym liczą się sekundy, metry i zdobyte bramki. Tym nie mniej, traktując całą sprawę mniej poważnie, jest mi niezmiernie miło, że z moich kilkudziesięciu już albumów najczęściej pobierany jest Paul Gauguin, którego twórczość wielce sobie szanuję. Zaskoczeniem dla mnie jest z kolei konkretny obraz, który rozchodzi się po wirtualnej przestrzeni jak chrupiące bułeczki.
Co to za obraz? „Vahine No Te Vi Aka”, czyli „Kobieta z mango”.
Lekkie zaskoczenie… no cóż, widocznie wielu wirtualnych oglądaczy pomieszczonej w internetowych zasobach sztuki preferuje tę właśnie pracę Gauguina. 

Vahine No Te Vi Aka Woman With A Mango - Paul Gauguin - www.paul-gauguin.net:

[03.05.2017, Dobrzelin]

6 komentarzy:

 1. O, ja też mam tablice na Pintereście, a tam różności, to co mi sie podoba w danej chwili, to co w pracy się przydaje, a i w blogowaniu także.
  Ładna ta kobieta z mango...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pojęcia nie mam, co to Pinterest i jakie można mieć tablice.
  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zajrzyj tutaj:
   https://pl.pinterest.com/pin/276901077062106381/

   Usuń
  2. Dziękuję za link.
   Zasyłam serdeczności

   Usuń