CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

11 stycznia 2018

MUZYCZNE POCZTÓWKI - "NEW ROMANTIC"

Zdaje się, że jesteśmy już w karnawale i pora na muzyczne dźwięki, na taniec, które to przecież towarzyszą rodowi ludzkiemu bodajże od czasu, kiedy zeskoczył z drzewa, a był już po wieczerzy.
Jednakowoż w kawiarence pojawią się za chwilę dźwięki, które kojarzone są niekoniecznie z karnawałową porą, co wcale nie umniejsza ich wartości i przyjemności przynajmniej wysłuchania melodii nienowych, lecz nie tak znowu odległych w czasie, aby były zapomniane.
Dzisiaj zasłuchamy się, mam nadzieję, w melodie lat osiemdziesiątych, które charakteryzowały się także dosyć specyficznym, nastrojowym klimatem bliskim romantyzmu. Ten rodzaj muzyki, jaki pragnę w kawiarence zaprezentować ochrzczono mianem "New Romantic".
Zespoły muzyczne preferujące ten przyjazny uszom styl posługiwały się elektronicznym brzmieniem syntetyzatorów, wykonawcy wykonywali swe piosenki tak jakby wyższym tonem, współgrającym ze specyficznym rytmem i brzmieniem. Nadto artyści podkasanej muzy spod znaku "New Romantic" cieszyli wzrok odbiorców tej muzyki nienagannym, stylizowanym ubiorem - miało być romantycznie, uczuciowo i estetycznie. I jeszcze jedno. To właśnie na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku następował dynamiczny rozwój produkcji "clipów" muzycznych, przy pomocy których wykonawcy romantycznych pieśni starali się powiadomić publiczność o swoich twórczych osiągnięciach.
Dokonałem zatem subiektywnego wyboru artystów i artystek tego okresu.
Na początek...
1) Who's that girl" - Eurythmics
A kim jest śpiewająca dziewczyna? Annie Lennox, znana z wielu romantycznych, muzycznych opowieści.


Kolejnym zespołem, jaki wpisał się na trwałe w klimat epoki "New Romantic" jest 2)  Bronski Beat  z jego "Smalltown boy". W tym miejscu zwróciłbym uwagę na niepowtarzalny głos Jimmy'ego Somervilla (to głos męski) oraz właściwe temu gatunkowi muzycznemu brzmienie perkusji.


Nieco niższy głos posiada z kolei wokalista Fiction Factory, ale piosenka 3) "Feels like Heaven" jak najbardziej mieści się w romantycznym klimacie stylu "New Romantic"



W duecie Yazoo i piosence 4) "Happy people" ważną rolę odgrywa syntetyzator, perkusja, prostota muzycznej wypowiedzi i wiara w to, co wynika z tekstu, że ludzie pragną być szczęśliwi.



Kolejna piosenka 5) "Never, never comes"  - wykonywana przez solistę zespołu Classix Nouveaux jest mi bliska z tego samego powodu, co i była bliska wielu Polakom. Classix Nouveaux był bowiem zespołem bardziej popularnym w Polsce, aniżeli na Zachodzi. Dlaczego? Może powodem była ta własnie piosenka. 


A skoro jesteśmy przy Salu Solo, to chyba niemożliwe, abyśmy zapomnieli o tym jego wykonaniu... 6) "San Damiano". 


 Na koniec dowód na to, że muzyka "New Romantic" zstąpiła również na naszą rodzimą estradę. Przykładem niech będzie  7) "Nasze randez wous" - w wykonaniu Kombi (solista - Grzegorz Skawiński)


To by było na tyle... do kolacji.

[11.01.2018, "Dobrzelin"]

1 komentarz:

  1. Muzyka New Romantic to ciekawe klimaty, a najbardziej Nouveaux znany i najczęściej słuchany.
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń