O "kawiarence"


Wszystkie teksty opublikowane w "kawiarence"
automatycznie stają się własnością publiczną, a
autor ich nie żywi pretensji do:
- nieczytania ich,
- komentowania, jak się komu podoba,
- wykorzystywania ich wedle życzenia wykorzystującego,
- a nawet do podawania się za autora pozostawionych
w kawiarence gryzmołów, od czego piszącemu te słowa
przecie nie ubędzie, a co najwyżej go rozbawi

09 kwietnia 2015

NAIVE ART - SPECYFICZNY, KOLOROWY I SZCZERY ŚWIAT WYOBRAŹNI

Być może rażą kogoś nazwy "prymitywizm" czy "sztuka naiwna" i bardzo często tego typu świata obrazowanie kojarzy się ze sławnym jeleniem uwidocznionym na tle leśnego krajobrazu (ktoś powie - rykowisku). Tymczasem "naive art", czy "folk art", że posłużę się angielskimi nazwami tego wielce interesującego, kulturowego zjawiska to nurt w sztuce szalenie rozpowszechniony i różnorodny i o ile "jeleń na rykowisku" wielokrotnie powielany przez domorosłych amatorów pędzla i farby to najzwyklejszy kicz, którego cechą jest brak indywidualności w kreowaniu malarskiej i nie tylko malarskiej rzeczywistości, o tyle w "naive art" twórcy zaznaczają swoją odrębność a ich artystyczna wypowiedź jest do bólu szczera.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, które cechy wyróżniają ten gatunek sztuki spośród innych, gdyż zależy to od indywidualnej wizji postrzegania świata przez artystów.
Poniżej zamieściłem obraz  Ivan Generalica - chorwackiego prymitywisty. Rzeczywiście obraz przedstawia sławetnego jelenia, lecz w jakże oryginalnej kompozycji, nie przypominającej wiszące nad łóżkiem rodzime "jelenie". W tym przypadku zwróciłbym uwagę na sposób potraktowania drzew z bardzo starannie odwzorowanymi kształtami gałęzi. Jest to jedna z cech prymitywizmu, odnosząca się do pokazywania przyrody. Nieświadome zapewne nawiązanie do prekursora "naive art" Henri Rousseau. 

Hrvatski muzej naivne umjetnosti - Ivan GeneralićKolejny obrazek jest autorstwa nigeryjskiego artysty, Rogera Djiguemde. Mamy tu do czynienia z całkiem odmiennym obrazowaniem. Scena warzywno-owocowego targu z dominującą, obszerną postacią kobiety handlującej owocami. W tym przypadku wyróżnikiem sztuki naiwnej jest obfity, pełna paleta barw oraz świadome, przesadne uwypuklenie najistotniejszych dla autora części obrazu (w tym przypadku postaci handlarki).

Kenya ~ Roger Djiguemde


Autorką trzeciego obrazka jest białoruska malarka i ilustratorka Anna Slivonchik, a malowidło nosi tytuł "Owce" i jest ilustracją do książki dla dzieci. Jeśli napisano wyżej, że jedną z cech "naive art" jest szczerość wypowiedzi twórcy, to gdzie jej szukać jak nie w pracach skierowanych do pokolenia najmłodszych. Dzieci są wdzięcznymi odbiorcami tego rodzaju sztuki, w której króluje atmosfera baśni. Ważne jest to, że Slivonchik nie wpisuje się swoją twórczością w komiksowy kicz disneylandu, a proponuje własną, osobistą i nie występującą u innych twórców wizję baśniowych postaci. W tym tkwi istota jej oryginalnej sztuki.


Sheep - Anna Silivonchik

2 komentarze:

  1. ,,Owce'' mnie urzekły absolutnie!...

    OdpowiedzUsuń
  2. Sztuka jest wieczna i zawsze budzi emocje. Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń