CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

31 sierpnia 2022

STAROŻYTNE OPOWIEŚCI (7) ARES

 

Ares, grecko-rzymski posąg z brązu, 
Muzeum Archeologiczne w Gaziantep


ARES

    ARES był olimpijskim bogiem wojny, żądzy walki, odwagi i porządku społecznego. W starożytnej sztuce greckiej był przedstawiany albo jako dojrzały, brodaty wojownik uzbrojony do walki, albo nagi młodzieniec bez brody z hełmem i włócznią.


ARES W MITACH

Ares i Afrodyta

    Ares miał romans z boginią Afrodytą, ale jej mąż Hefajstos uwięził parę w złotej sieci i upokorzył ich, wzywając pozostałych bogów na świadków.

    Kiedy Afrodyta zakochała się w przystojnym młodzieńcu Adonisie, bóg stał się zazdrosny, przemienił się w dzika i pożerał chłopca na śmierć, gdy był na polowaniu.

    Ares przekształcił swoją córkę Harmonię i jej męża Kadmosa (Cadmusa) z Teb w węże i kazał ich unieść na Wyspy Błogosławionych.

    Bóg zabił Hallirhothiosa, aby pomścić gwałt na swojej córce Alkippe. Był sądzony na sądzie Areiopagos w Atenach, ale uniewinniono go od morderstwa.

    Ares schwytał przestępcę Sisyphosa, bezbożnego człowieka, który odważył się porwać boga śmierci Thanatosa.

    Podczas bitwy między Heraklesem a nikczemnym Kyknosem Aresa (Cycnus), bóg interweniował, ale został zraniony przez bohatera i zmuszony do ucieczki z powrotem na Olimp.

    Ares aktywnie wspierał Amazonki w ich wielu wojnach i bitwach. Najbardziej znanym z nich była Penthesileia, która przystąpiła do wojny trojańskiej.

    Kiedy giganci Aloadai rozpoczęli oblężenie Olimpu, Ares walczył z nimi, ale został pokonany i uwięziony w spiżowym słoju. Został później uratowany przez boga Hermesa.

   Podczas wojny trojańskiej Ares, który stanął po stronie Trojan, został zraniony przez greckiego bohatera Diomedesa, który wbił mu w bok włócznię, posyłając go z rykiem bólu z powrotem na Olimp.


Drzewo genaologiczne Aresa


SYMBOLE I ATRYBUTY ARESA

    Głównym atrybutem Aresa był spiczasty hełm wojownika. Nawet w scenach domowych, takich jak uczty bogów, przedstawiano go z hełmem w ręku. Inne atrybuty boga obejmowały tarczę, włócznię, a czasem miecz w pochwie. Chociaż jego tarcza była często ozdobiona jakimś emblematem, starożytni artyści używali po prostu ogólnego, zaczerpniętego ze standardowego repertuaru, a nie czegoś specyficznego dla boga.

    Ares był zwykle ubrany jak standardowy grecki wojownik z krótką tuniką, napierśnikiem, hełmem i nagolennikami. Napierśnik był często pomijany na rzecz prostej tuniki, a czasami przedstawiano go nago, z wyjątkiem hełmu i tarczy. Ares może być dość trudny do zidentyfikowania w sztuce starożytnej Grecji, ponieważ niewiele go odróżnia od innych postaci wojowników.

    Świętym zwierzęciem Aresa był wąż. Był również związany z pewnymi ptakami, takimi jak sęp i kilka gatunków sów, które starożytna wróżba zidentyfikowała jako zapowiedzi wojny, buntu i nieszczęścia.

    W samej Grecji kult Aresa nie był zbyt powszechny. W Atenach miał świątynię zawierającą posąg wykonany przez Alkamenesa ; w Geronthrae w Lakonii miał świątynię z zagajnikiem, gdzie obchodzono coroczne święto, podczas którego żadna kobieta nie mogła zbliżyć się do świątyni. Czczono go także w pobliżu Tegei oraz w mieście, w Olimpii  w pobliżu Teb  W Sparcie, gdzie znajdował się starożytny posąg przedstawiający boga w kajdanach, aby wskazać, że duch wojenny i zwycięstwo nigdy nie opuszczą miasta Sparty.


ARES  W  LITERATURZE


Homerycki Hymn 8 do Aresa:

"Powstrzymaj też przenikliwą wściekłość mego serca, która prowokuje mnie do kroczenia drogami mrożącej krew w żyłach walki. Raczej, o błogosławiony, daj mi odwagę, abym przestrzegał nieszkodliwych praw pokoju, unikając walki, nienawiści i gwałtownych demonów śmierci".

Homer, Iliada 5. 592

Ares bawił się w jego rękach z gigantyczną włócznią i sięgał teraz przed Hektorem, a teraz za nim. Diomedes z wielkiego okrzyku wojennego zadrżał ze strachu, jak go widział."

Hezjod, Tarcza Heraklesa 56

Jest nienasycony w bitwie, płonie jak światło płonącego ognia w jego zbroi i stoi w swoich rydwanach, a jego biegnące konie są stratowane i wygniotły ziemię kopytami… A cały zagajnik i ołtarz… zostały rozświetlone przez straszliwego boga, Aresa, on sam i jego zbroję, a blask z jego oczu był jak ogień, rzeź wołającego Aresa, jego głos, kursuje po całym świętym gaju”.

Kwintus Smyrneusz, Upadek Troi 1, 923

Prosto z Olimpu w dół Ares rzucił się, szybki i jasny jak piorun, strasznie błyskający z potężnej ręki Zeusa”.


[31.08.2022, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz