dyferencjał - mechanizm różnicowy , przekładnia różnicowa – przekładnia mechaniczna zębata, wynaleziona w starożytnych Chinach przez Ma Juna w III w.n.e., stosowana od czasów Carla Benza w układzie napędowym pojazdów.
pryncypał - potoczne, zwykle żartobliwe lub poufałe określenie przełożonego, zwierzchnika, właściciela firmy;
- w muzyce to podstawowy głos klawiaturowy i pedałowy w organach.
stójkowy - w zaborze rosyjskim przed pierwszą wojną światową: szeregowy policjant
tużurek (z fr.: tout jour, co znaczy: cały dzień), – rodzaj okrycia męskiego podobnego do żakietu, o wyciętych i zaokrąglonych połach, z jednorzędowym zapięciem i wykładanym, często aksamitnym kołnierzem, kieszonką na lewej piersi oraz kieszeniami z patkami. Miał wąskie mankiety przy rękawach, zapinany był na pięć guzików. Kołnierz sięgał górnego guzika na piersiach. Ten noszony na co dzień rodzaj surduta pojawił się w męskiej garderobie w latach 40. XIX wieku, w tzw. okresie biedermeieru. Widywany był jeszcze na początku XX wieku, jednak w latach 30. uważany był już za ubiór staroświecki.
biedermeier - [ˌbʲidɛrˈmajɛr] – styl w sztuce, literaturze, muzyce, a przede wszystkim w architekturze wnętrz rozwinięty w latach 1815–1848 w Europie Środkowej – głównie w Niemczech i Austrii oraz w krajach pozostających w kręgu kultury niemieckojęzycznej: skandynawskich (zwłaszcza w Danii), w północnych Włoszech i krajach słowiańskich (szczególnie Czechy, Polska).
przyszwa - część cholewki obuwia przyszyta do podeszwy, zakrywająca stopę.
perpendykuł – 1. daw. wahadło zegara; 2. daw. zegar wahadłowy; 3. daw. pionowa linia, pion
komunik – w XVI–XVII-wiecznym wojsku polskim oddział konnicy zdolny do szybkich i niespodziewanych działań bojowych; w uproszczeniu: jazda poruszająca się bez taborów i armat.
[11.11.2024, Toruń]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz