CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

09 maja 2022

ZAPISKI Z CZASÓW DYKTATURY (694 – 695) WYWŁOKA. DOZWOLONY UŻYTEK – WYJĄTKI.

 

Krzysztof Iwin - "Wywłoka"


694.

Przykro mi, że pośród gości kawiarenki jest również osobistość inteligentna inaczej, która oprócz bezustannych ataków ad persona na moją osobę, chamskich przy okazji i nie licujących z charakterystyczną dla kobiet wrażliwością zarzuca mi wszystko, co tylko do zarzucenia być może, znajdując w tym upodobanie zapewne bardziej interesujące niż obieranie ziemniaków na obiad, do czego zapewne stworzona została, gdyż czynność ta, aczkolwiek ważna, przy wykonywaniu której dodatkowo łatwo o skaleczenie paluszków. Osoba ta nie wiedzieć czemu znalazła się w kawiarence mojej, gdzie pomieszczam także teksty ważne dla mnie (także dla rozsądnie myślących kawiarenkowiczów), jak i też czynię owe przedruki i cytaty, aby owe teksty rozpowszechnić, „ukulturalnić” i wyedukować (najbardziej siebie) w celu ich przypomnienia ku powszechnemu dobru. Inaczej mówiąc rozpowszechniam i popularyzuję literaturę w „kawałkach” bądź też w całości (drobne teksty), aby powiedzieć wszem i wobec, że warte są one popularyzacji.

Z tego też powodu niech ta pani kąpiąca się w szlamie rynsztoku nie liczy na to, że ją zacytuję, albowiem jej słowna obecność obraziłaby dobre imię i kawiarenki, ale nade wszystko tych, którzy w niej od czasu do czasu przesiadują.

A tego „wywłoka”, który mię bardziej śmieszy, niż intryguje przekazuję staropolskie „paszoł won” i żegnam się cytatem z Tuwima:

na pewnego endeka, co na mnie szczeka:

Próżnoś repliki się spodziewał

Nie dam ci prztyczka ani klapsa.

Nie powiem nawet <Pies cię jebał>,

bo to mezalians byłby dla psa.”

695.

Dozwolony użytek

Dozwolony użytek jest formą ograniczenia autorskich praw majątkowych i daje nam możliwość korzystania z chronionego takimi prawami utworu bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu uprawnionego tj. autora czy też np. wydawcy/producenta, który nabył autorskie prawa majątkowe.

Rozróżniamy zasadniczo dwa rodzaje dozwolonego użytku, tj. dozwolony użytek osobisty i publiczny. Dozwolony użytek osobisty umożliwia osobom fizycznym, korzystanie z rozpowszechnionych utworów w zakresie własnego użytku osobistego. Dozwolony użytek osobisty pozwala każdemu korzystać na własne potrzeby z rozpowszechnionego już chronionego utworu. Rozciąga się on także na osoby pozostające z nami w relacjach rodzinnych i towarzyskich.


Dozwolony użytek publiczny to możliwość korzystania z dzieła bez zgody uprawnionego podmiotu ze względu na ważny interes publiczny oraz potrzeby kulturalno-oświatowe.

W ramach tzw. dozwolonego użytku publicznego trzeba wymienić takie uprawnienia jak prawo cytatu, przedruk, przywileje należne bibliotekom, dozwolony użytek w celach naukowych (tzw. dozwolony użytek szkolny), dozwolony użytek dla dobra osób niepełnosprawnych, dozwolony użytek w sferze nadawania utworu, czy też rozpowszechnianie.

Prawo cytatu

Można przytaczać w utworach, które stanowią samoistną całość urywki innych utworów lub drobne utwory w całości. Jednak musi się to wiązać z potrzebą wyjaśnienia, analizy krytycznej, nauczania lub prawami gatunku twórczości (włączenie utworu do większej całości, bez której ta całość by nie mogła powstać).

Przedruk

Prawo przedruku pozwala na wykorzystywanie w mediach sprawozdań o aktualnych wydarzeniach, różnych aktualnych wypowiedzi, fotografii reporterskich, artykułów na tematy polityczne lub gospodarcze, a także streszczeń utworów i mów wygłoszonych publicznie.


[09.05.2022, Toruń]


2 komentarze:

  1. Przykre to bardzo, że jedna osoba może tyle krwi napsuć...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, niestety... dlatego też ograniczyłem też komentowanie...

      Usuń