ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

30 stycznia 2022

FRAZEOLOGIZMY (51-70)

 



51. fakt medialny/prasowy - informacja pojawiająca się w mediach, która najczęściej okazuje się nie do końca prawdziwa:

"Komentowane w niektórych dziennikach porozumienie ponad podziałami w sprawie stoczni okazało się jedynie faktem medialnym. W rzeczywistości nie doszło nawet do rozmów rządzącej partii z opozycją."


52. fałszywy alarm - niezgodna z rzeczywistością informacja, która wywołała poruszenie, zamieszanie, niepewność, strach itp.:

"Dzisiejsza prasa przyniosła wiadomość o możliwych spadkach na giełdzie ze względu na odpływ inwestorów. Rynki na początku zareagowały dość nerwowo, ale po jakimś czasie wyszło na jaw, że to fałszywy alarm i wszystko powróciło

do normy."


53. farbowany lis - człowiek podający się za kogoś innego; człowiek podszywający się pod kogoś:

"Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Franek szył buty naszemu kierownikowi od dawna. Okazało się, że wiele na tym nie zyskać, bo po ujawnieniu sprawy nikt nie chciał już z tym farbowanym lisem współpracować."


54. faux pas - niestosownie zachowanie, niezgodnie z przyjętym obyczajem

także: popełniać/popełnić faux pas.


55. figa z makiem (z pasternakiem) - odmowa; nie masz na co liczyć, nic: "Figa z makiem. Nie dostaniesz dzisiaj pączka. Prosiłam, abyś poszedł kupić powidła do pączków, ale ci się nie chciało." Synonim: pokazać komuś figę.


56. fikać/fiknąć kozła/koziołka -wywrócić się; wykonać przewrót w przód lub w tył:

"Biegł tuż przy budynku, gdy nagle potknął się o mały kawałek dachówki i fiknął kozła." "Po chwilowej ciszy rozległ się głośny płacz malca." Wariant wywinąć kozła/koziołka, wywinąć orła.


57. film dla kucharek - niewyrafinowane dzieło filmowe, także - literatura dla kucharek.


58. film się komuś urwał - pospolicie: ktoś pijany lub odurzony nie pamięta zaistniałych wydarzeń, swego postępowania; luka w pamięci spowodowana upojeniem alkoholowym lub odurzeniem:

"Podobno balowałem do samego rana i byłem jak John Travolta z „Gorączki sobotniej nocy. Nic z tego nie pamiętam, przyszedłem na imprezę po 48-godzinnym dyżurze i po dwóch głębszych film mi się urwał na dobre."


59. folklor polityczny - publicystyczne: nazwa marginalnych zjawisk na scenie politycznej, nastawionych przede wszystkim na autoprezentację, populizm itp.:

"W wyścigu do fotela prezydenckiego liczą się tylko kandydaci największych partii, reszta, szczególnie tych populistycznych i skrajnie prawicowych, jest traktowana jako swoisty folklor polityczny."


60. fora ze dwora - stanowczy i niezbyt grzeczny nakaz opuszczenia jakiegoś miejsca, pomieszczenia; odejdź stąd:

"Jeśli chcecie w mojej kawiarni tylko przesiedzieć całe deszczowe przedpołudnie bez zamówienia choćby wody mineralnej, to fora ze dwora. Z pewnością wielu turystów z chęcią zastąpi was przy stoliku i ogrzeje się przy filiżance gorącej herbaty z cytryną."


61. Francja elegancja - wytworność, dobry gust, wykwintność, najlepszej jakości:

"Dostałem od znajomych zaproszenie na trzecie urodziny klubu, więc skorzystałem z okazji i poszedłem. Myślałem, że będzie szampan, toaścik, mały poczęstunek, potem krotki koncert i do domu. Ale nic z tego. Wchodzę, a tu Francja elegancja – kelnerzy, stoliki, menu jak z dobrej restauracji, woń cygar i lepszych perfum, kreacje i smokingi. Czułem się jak grubo ciosany chłop z gorszej dzielnicy."


62. francuski piesek - ironicznie o kimś bardzo wybrednym, przesadnie delikatnym:

"Nie jestem francuskim pieskiem i z wielką chęcią zjem odgrzewane wczorajsze ziemniaki z gulaszem." Synonim - mieć delikatne podniebienie.


63. funta kłaków warte/niewarte - bez wartości, marnej jakości.


64. gabinet cieni - fikcyjna rada ministrów utworzona przez opozycję: "Kolejnym aktem kampanii było ogłoszenie powstania gabinetu cieni."


65. gadać, co ślina na język przyniesie - mówić bez zastanowienia, często zbyt wiele i bezsensownie także - mówić, co ślina na język przyniesie.


66. gadać jak do ściany - pospolicie - mówić na próżno, być ignorowanym przez słuchacza także: mówić jak do ściany.


67. gadać jak najęty pospolicie - mówić nieprzerwanie, często nieskładnie: "Nie wiedziałem, o co im chodzi. Sławek gadał jak najęty, Krzysiek biegał po pokoju jak w amoku, dopiero Ania pokazała mi list, w którym wujek przesłał zaproszenie do Stanów dla nas wszystkich. Kiedy zrozumiałem, że spełni się moje marzenie i zobaczę Wielki Kanion".


68 gadać jak nakręcony - pospolicie ‘mówić nieprzerwanie, często nieskładnie; mówić dużo i szybko.


69 gadać jak potłuczony - pospolicie - mówić w sposób pozbawiony sensu: "Powiedz wreszcie, o co ci w ogóle chodzi, bo na razie gadasz jak potłuczony. Nic z tego nie rozumiem."


70. gadać jak ślepy o kolorach ◦ pospolicie - nie znać się na czymś, nie dysponować wiedzą na jakiś temat’, także: mówić jak ślepy o kolorach.


[30.01.2022, Toruń]


3 komentarze:

  1. Filmu dla kucharek nie znałam, ale denerwuje mnie naklejka "literatura dla kobiet"!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale chyba gorszym określeniem / skojarzeniem jest, kiedy "gadamy ze ślepym o kolorach"...

      Usuń
    2. Ale z kolei to bardzo trafne, czasami tez się mówi - prowadził ślepy kulawego...

      Usuń