W "The turning road" André Derain'a widać zdecydowanie wpływ Paula Gauguin'a, zwłaszcza z późniejszego okresu twórczości autora "Żółtego Chrystusa". Nierealne kolory elementów krajobrazu, nie rozpływające się jak u impresjonistów, takich jak Renoir czy Monet, a wręcz przeciwnie - starannie wyznaczono granice między barwami, nachodzącymi sie na siebie. Linie kształtów faliste, pejzaż wymyślny, w którym dominują majestatyczne, nierealne, smukłe drzewa. Specyficzna, gęsta perspektywa, wypełniona nierzeczywistym kolorem nieba pojawiajacego się ponad granatową połacią zespolonych koron drzew na dalszym planie. Pojawiają się postacie ludzkie, niewielkie, mniejsze niż u Gauguin'a, w ruchu, nakropione plamami barw. Dominujący kolor to jesienna czerwień, żółć, odcienie brązu - to znów podobieństwo do poprzednika. Wprawdzie można stosunkowo łatwo zidentyfikować tytuł obrazu - widoczny zakręt drogi, to jednak obecność postaci w ruchu zdaje się sugerować temat biesiadny, bądź też pracy dającej satysfakcję, a w każdym bądź razie cokolwiek baśniowy.
Kolejne prace Derain'a, ja np. "St. Paul's Cathedral from the Thames",
mniej już przypominają późne dzieła Gauguin'a. Widać, że jeden z najsłynniejszych fowistów wypracowuje swój odrębny, oszczędny w wyodrębnianiu szczegółów styl. Pozostaje kolor, nierealny, mniej żywy w porównaniu z "The turning road" i znacznie chłodniejszy.
Osobiście wolę tę mistyczna, bajeczną i feerię barw poprzedniego obrazu. Może dlatego, że tak niedaleko mu do ulubionej "Arearei".
[Prace André Derain'a zaczerpnięto ze stron:
i
http://elizs.tumblr.com/post/8953962599/worldpaintings-andre-derain-st-pauls
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz