ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

20 marca 2023

SOWIZRZAŁ KROTOCHWILNY I ŚMIESZNY (14)

 

14.

Historyja, jako Sowiźrzał w Majdeburku

z wieże latać chciał, a te, którzy na dziwy przyszli,

z śmiechem odprawił

Ilustracja edycji strasburskiej
z 1539 r. do 14. historii


Opuściwszy dzwonnictwo, Sowiźrzał przyszedł do Majdeburku. Tam dziwy stroił. Imię jego po wszytkim mieście słynęło i namniejsze go dziecię znało. Jeden sławny a miedzy innemi napoważniejszy mieszczanin, będąc wesół, szedł do niego, żądając, aby nieco dziwnego a krotochfilnego w mieście okazał, bo wszyscy barzo radzi na to patrzyć chcieli. Sowiźrzał rzekł:

Rad to wam wszytkim k woli uczynię.

I powiedział, żeby już na ratusz iść chciał, a z wieże się spuścić, a potym lecieć. Ta rzecz wnet po wszytkim się mieście rozniosła, a ludzi barzo wiele ku widzeniu tej krotochwile przywiodła. Sowiźrzał, stojąc w oknie wysokim, podniósł ręce wzgórę, jakoby wylecieć chciał. Ludu wiele stało, patrzając nań, co się miało uląc. A Sowiźrzał, na górze stojąc w oknie, śmiał się i rzecze wielkim głosem:

Mniemałem zaprawdę, żeby w świecie żadnego więcej błazna a szalonego nad mię nie było, i baczę to dobrze, że tu, w tym mieście, teraz wszyscy są błaźni. Byście wy mnie byli powiedali, żeby który z was latać miał, ja bym temu był nie uwierzył, a wyście się mnie zwieść dali jako błaznowi. Jakom ja miał lecieć, gdym ani gęsią, ani żadnym ptakiem? Też żadnych skrzydeł ani piór nie mam, kromia których trudno latać. Już sami znacie, żeście zbłaźnieni. A w tym zbieżał na dół z wieże. Ludzie, baczywszy błąd, rozeszli się. Idąc, jedni łajali, a drudzy się z tego śmiali, mówiąc jedni ku drugiemu:

Toć błazen, ale wżdy prawdę żywą powiedział.

Ilustracja edycji erfurckiej z 1532 r. do 14. historii


OBJAŚNIENIA

Tytuł: w Majdeburku – w Magdeburgu. Położony nad środkowym biegiem Łaby Magdeburg był wzmiankowany w 805 r. Przyjęte przez miasto rozwiązania prawne zostały skodyfikowane w 1188 r. i odtąd jako prawo magdeburskie stały się wzorem ustrojowym dla miast lokowanych w środkowej Europie.

wzgórę – do góry

wielkim głosem – głośno (kalka z łac. magna vox)

kromia – bez

Toć błazen, ale wżdy prawdę żywą powiedział – zwrot przysłowiowy: „Głupi z trafunku czasem dobrze powie”


[20.03.2023, Toruń]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz