CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

02 grudnia 2024

ZAPISKI (1336) BIAŁORUŚ

 

1336.

Białoruś ze względów politycznych i polityki prezydenta Łukaszenki traktowana jest wybitnie negatywnie, choć przecież narody polski i białoruski łączy odległa tradycja historyczna i obyczajowa. Kiedy słynny polski wieszcz pisał słynne słowa „Litwo, ojczyzno moja”, to trzeba wiedzieć, że miejsce urodzenia poety to dzisiejsza Białoruś, a słynne jezioro Świteź znajduje się również w tym kraju. Pod Grunwaldem oprócz Polaków i Litwinów walczyli także Rusini, akcja w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” dzieje się w okolicach Grodna – tam zresztą znajduje się dom – muzeum pisarki oraz jej pomnik.

Kiedy słyszy się polityków ze wszystkich opcji o tym, jak śmiertelny zagrożeniem jest dla nas Białoruś, to żaden z polityków nie zająknie się o wspólnej przeszłości obu narodów, przeszłości pokojowej w odróżnieniu od naszych stosunków z Rosjanami, Ukraińcami czy Niemcami. Nie chciałbym, aby młode pokolenie, które połyka (jeśli w ogóle interesuje się przeszłością) wiedzę przypieczętowaną stosunkami politycznymi z państwem rządzonym przez Łukaszenkę, nastawione było negatywnie do narodu białoruskiego, bo wszystko, co na wschód od nas to samo zło. Dlatego warto pamiętać o:

Zamek w Nieświeżu

    zamkach w Mirze i Nieświeżu, pięknych, jeśli można się tak wyrazić, ruinach posiadłości Sapiehów, dworze Niemcewiczów w Skokach, dworze Mickiewiczów w Zaosiu, starym zamku w Grodnie oraz o wspomnianym powyżej domu Elizy Orzeszkowej, bazylice katedralnej w tymże mieście i wielu innych historycznych budowlach w Brześciu.

Dwór Mickiewiczów w Zaosiu


Dom Orzeszkowej w Grodnie - pocztówka


A oto dostrzeżone przeze mnie z internetu 15 interesujące, o których być może nie każdy wie.

1. Białoruś jest często nazywana „płucami Europy” ze względu na rozległe lasy, które pokrywają około 40% powierzchni kraju, co czyni go jednym z najbardziej zielonych krajów w Europie.

2. Kraj ten jest jednym z niewielu w Europie, w którym nadal stosuje się karę śmierci, choć w ostatnich latach egzekucje są rzadkością.

3. Białoruś ma bogatą historię tradycji ludowych, z charakterystycznymi rzemiosłami, takimi jak wyplatanie ze słomy, rzeźbienie w drewnie i haftowanie, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

4. W kraju znajduje się Park Narodowy Puszcza Białowieska, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest jednym z ostatnich i największych zachowanych fragmentów pierwotnego lasu, który niegdyś rozciągał się w całej Europie.

5. Białoruś jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których można odwiedzić prawdziwe muzeum KGB, znajdujące się w stolicy, Mińsku, poświęcone sowieckiej służbie bezpieczeństwa.

6. Kraj ma wyjątkową sytuację językową, ponieważ zarówno białoruski, jak i rosyjski są językami urzędowymi, ale rosyjski jest częściej używany w życiu codziennym.

7. Białoruś ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji na świecie, z prawie 100% populacji potrafiącej czytać i pisać.

8. Najdłuższy na świecie most wykonany w całości z drewna, Most Połocki, znajduje się na Białorusi. Przecina on rzekę Dźwinę i został zbudowany w XIX wieku.

9. Białoruś jest znana z programu kosmicznego, z własnym satelitą, białoruskim „Belintersat-1”, który został wystrzelony w 2016 roku.

10. Kraj ten jest miejscem narodzin słynnej pisarki i laureatki Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz, która w 2015 r. zdobyła Literacką Nagrodę Nobla za swoją pracę dokumentującą życie ludzi dotkniętych ważnymi wydarzeniami historycznymi.

11. Białoruś jest domem dla fascynującej gamy zamków i fortec, w tym zamku w Mirze i zamku w Nieświeżu, z których oba są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

12. Kraj ma tradycję pływania pod lodem, a miejscowi uczestniczą w praktyce zanurzania się w lodowatych wodach zimą, co jest szczególnie popularne podczas obchodów prawosławnych.

13. Białoruś produkuje jedne z najlepszych produktów mlecznych w Europie, a produkcja mleka na mieszkańca jest jedną z najwyższych na świecie.

14. Twierdza Brzeska, znajdująca się w mieście Brześć, jest symbolem sowieckiego oporu podczas II wojny światowej i pozostaje jednym z najważniejszych miejsc historycznych na Białorusi.

15. Białoruś ma tętniącą życiem scenę artystyczną, ze szczególnym naciskiem na muzykę ludową, teatr i balet, często łącząc tradycyjne i nowoczesne elementy, tworząc unikalne przedstawienia.



[02.12.2024, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz