O "kawiarence"


Wszystkie teksty opublikowane w "kawiarence"
automatycznie stają się własnością publiczną, a
autor ich nie żywi pretensji do:
- nieczytania ich,
- komentowania, jak się komu podoba,
- wykorzystywania ich wedle życzenia wykorzystującego,
- a nawet do podawania się za autora pozostawionych
w kawiarence gryzmołów, od czego piszącemu te słowa
przecie nie ubędzie, a co najwyżej go rozbawi

04 lutego 2015

Fowista Derain

Na dzień dzisiejszy w kawiarence jedyny obrazek, wielce uroczy, autorstwa André Derain'a, francuskiego malarza przełomu XIX i XX wieku, choć jego dorosłe, artystyczne życie przypadło na pierwszą połowę minionego stulecia. 
Derain jest jednym z najbardziej znanych fowistów, którzy zwykli poddawać swoje płótna kolorom dalekim od kreowanej na obrazach rzeczywistości, aczkolwiek w odróżnieniu od Matisse'a, uznanego za przywódcę "ruchu", w obrazach Derain'a mniej można zauważyć stosowania kontrastowej barwy. Z pewnością widać u niego wpływ mistrza nad mistrze, Paula Gauguina, zwłaszcza w odniesieniu do późniejszych płócien autora kawiarenkowej, graficznej sygnatury, występującej pod wdzięczną nazwą "Arearea".
Zatem: w wykonaniu André Derain'a - "Kąpiące się".
Derain_Bathers_1907.jpg (1000×672)

2 komentarze:

  1. Czyżbyś podglądał niedawno jakieś kąpiące się że taki temat i obraz???:-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewiasto, w wieku moim uroczym, acz przesadnie słusznym, takie realistyczne a kraśne widoki, czy podobna? Czyliż to uchodzi? Albo czy jakichś zdrowotnych przeciwwskazań nie byłoby gdybym?... Z czystych artystycznych upodobań wziął się ów obrazek. Uwierzysz? No to sobie nie wierz, tak jak i ja, co słabej jest w tej kwestii wiary :-)

      Usuń