Jan Vermeer van Delft (1632-1675) – to jeden z najlepszych malarzy holenderskich, choć jego dorobek twórczy nie jest okazały. Vermeer jest mistrzem scen rodzajowych, w których szczególnie istotną rolę odgrywa staranna kompozycja, ciepłe tło, bliskość światła przedostającego się przez okno do realistycznego wnętrza pomieszczenia, w którym "dzieje się" akcja - codzienne czynności, wykonywana najczęściej przez kobiety.
Wczesny Vermeer - "Chrystus w domu Marty i Marii". Na szczególną uwagę zasługuje kompozycja płótna. Aha, i jeszcze jedno, w tym obrazie nie ma jakiegoś szczególnego wyróżnienia dla postaci Chrystusa, ot przyszedł z wizytą jak "człowiek do człowieka".
Jeden z jego najwspanialszych obrazów: "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie". Idealne rozłożenie światła padającego przez otwarte okno, odbicie w szybach twarzy i popiersia dziewczyny, fałdy stor i przykrycia łoża - znakomita gra cieni.
Chyba najbardziej znany obraz Vermeera: "Dziewczyna z perłą". Niezwykła głębia - wypukłość oczu, które podążają za obserwatorem, naturalne, choć rzadko spotykane w malarstwie rozchylenia ust, sprawiające wrażenie, że dziewczyna chce nam coś powiedzieć i ten błysk światła, tytułowej perełki, słowem arcydzieło.
Dla mnie Vermeer jest jednym z kilku najwspanialszych artystów, a oglądanie jego dzieł to nie byle jaka uczta.
Więcej oczywiście tutaj:
albo w tym miejscu:
Ta "Dziewczyna z perłą" jest rzeczywiście arcydziełem.
OdpowiedzUsuńBo też jest to Stokrotko, piękny, naprawdę piękny obraz.
Usuń