CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

29 września 2023

KULTURA I SZTUKA STAROŻYTNEGO EGIPTU (1-2)

 



Maska trumienna królowej małżonki króla Djehuti (ok. 1650 p.n.e.). 


1. Kultura starożytnego Egiptu

    rozkwitła między ok. 6000 r. p.n.e. wraz z rozwojem technologii (czego dowodem są wyroby szklane z fajansu) a 30 r. p.n.e. wraz ze śmiercią Kleopatry VII, ostatniej ptolemejskiej władczyni Egiptu.

    Kultura ta jest często błędnie rozumiana jako mająca obsesję na punkcie śmierci, ale gdyby tak było, jest mało prawdopodobne, że wywarłaby tak duże wrażenie na innych starożytnych kulturach, takich jak Grecja i Rzym. Kultura egipska była w rzeczywistości afirmująca życie, jak pisze uczona Salima Ikram:

    Sądząc po liczbie grobowców i mumii, które pozostawili po sobie starożytni Egipcjanie, można wybaczyć myślenie, że mieli oni obsesję na punkcie śmierci. Tak jednak nie było. Egipcjanie mieli obsesję na punkcie życia i jego kontynuacji, a nie chorobliwą fascynację śmiercią. Grobowce, świątynie grobowe i mumie, które produkowali, były celebracją życia i sposobem na kontynuowanie go na wieczność. Dla Egipcjan, podobnie jak dla innych kultur, śmierć była częścią podróży życia, a śmierć oznaczała przejście lub transformację, po której życie było kontynuowane w innej formie, raczej duchowej niż cielesnej”.

Król z Izydą, Grób Haremhaba
ok. 1323 - ok. 1323 1295 p.n.e


    Ta pasja do życia wpoiła starożytnym Egipcjanom wielką miłość do ich ziemi, ponieważ uważano, że nie może być lepszego miejsca na ziemi, w którym można cieszyć się egzystencją. Podczas gdy niższe klasy w Egipcie, podobnie jak gdzie indziej, utrzymywały się za znacznie mniej niż bardziej zamożni, wydaje się, że nadal doceniały życie w taki sam sposób, jak zamożniejsi obywatele. Przykładem tego jest koncepcja wdzięczności i rytuał znany jako Pięć Darów Hathor, w którym biedni robotnicy byli zachęcani do spojrzenia na palce lewej ręki (ręki, którą codziennie sięgali, aby zbierać plony) i rozważenia pięciu rzeczy, za które byli najbardziej wdzięczni w swoim życiu. Niewdzięczność była uważana za "grzech bramy", ponieważ prowadziła do wszystkich innych rodzajów negatywnego myślenia i wynikającego z niego zachowania. Zaobserwowano, że gdy ktoś poczuł się niewdzięczny, był skłonny do dalszego oddawania się złym zachowaniom. Kult Hathor był bardzo popularny w Egipcie, wśród wszystkich klas i uosabiał najważniejsze znaczenie wdzięczności w kulturze egipskiej.

2. Nil

    Najdłuższa rzeka świata, położona w Egipcie, Nil płynie 6650 kilometrów na północ do Morza Śródziemnego. Starożytni Egipcjanie uważali ją za źródło życia i odegrała kluczową rolę w historii kraju. Nil wypływa z dwóch odrębnych źródeł: Nilu Białego z Afryki równikowej i Nil Błękitny z wyżyn abisyńskich. Historyk Waterson zauważa: Nil odegrał istotną rolę w powstaniu Egiptu, procesie, który rozpoczął się około pięć milionów lat temu, kiedy rzeka zaczęła płynąć na północ do Egiptu”. Stałe osady stopniowo rosły wzdłuż brzegów rzeki, począwszy od ok. 6000 r. p.n.e. i był to początek egipskiej cywilizacji i kultury, która około 3150 r. p.n.e. stała się pierwszym na świecie rozpoznawalnym państwem narodowym. Ponieważ Nil był postrzegany jako źródło wszelkiego życia, wiele najważniejszych mitów Egipcjan dotyczy Nilu lub zawiera o nim znaczące wzmianki; wśród nich jest historia Ozyrysa, Izydy i Seta oraz historia o zaprowadzeniu porządku w krainie.


[28.09.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz