CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

30 września 2023

SZTUKA - MAX ERNST - DADAIZM / SURREALIZM

 

    Max Ernst urodził się w Brühl, niedaleko Kolonii, jako trzecie z dziewięciorga dzieci w katolickiej rodzinie z klasy średniej. Jego ojciec Philipp był nauczycielem głuchoniemych i malarzem amatorem, pobożnym chrześcijaninem i surowym dyscyplinatorem. Zainspirował Maxa do przeciwstawiania się autorytetom, a jego zainteresowanie malarstwem i szkicowaniem w naturze wpłynęło na Maxa, by sam zajął się malarstwem. W 1909 roku Ernst zapisał się na Uniwersytet w Bonn, gdzie studiował filozofię, historię sztuki, literaturę, psychologię i psychiatrię. Odwiedził przytułki i zafascynował się sztuką chorych psychicznie pacjentów; w tym samym roku zaczął malować, tworząc szkice w ogrodzie zamku Brühl oraz portrety swojej siostry i siebie samego. W 1911 roku Ernst zaprzyjaźnił się z Augustem Macke i dołączył do jego grupy artystów Die Rheinischen Expressionisten, decydując się zostać artystą. W 1912 roku odwiedził wystawę Sonderbund w Kolonii, gdzie prace Pabla Picassa i postimpresjonistów, takich jak Vincent van Gogh i Paul Gauguin, wywarły głęboki wpływ na jego podejście do sztuki. Jego własne prace zostały wystawione w tym samym roku wraz z pracami grupy Das Junge Rheinland w Galerie Feldman w Kolonii, a następnie na kilku wystawach zbiorowych w 1913 roku.

    Max Ernst jest reprezentantem dadaizmu i surrealizmu.


1. AUTOPORTRET - 1909



2. UKRZYŻOWANIE - 1913 - Max Ernst (Niemcy, 1891-1976)

Olej na płótnie, 80 x 67,5 cm.

Kolekcja prywatna



3. NIEŚMIERTELNOŚĆ - ok. 1913 -14

Olej na płótnie, 80 x 54 cm.
Kolekcja prywatna



4. NIEJEDNOZNACZNE POSTACIE - 1919 - 20

Niejednoznaczne postacie (ok. 1919/20)

Kolaż, gwasz, tusz indyjski, ołówek i malarstwo na odbitce, 25,4 x 18,5 cm.

Kolekcja Judy i Michaela Steinhardtów, Nowy Jork



5. KAPELUSZ W RĘKU, KAPELUSZ NA GŁOWIE - ok. 1919
Olej na płycie, 36,8 x 29,2 cm.
Narodowa Galeria Szkocji, Edynburg



Ernst wystawiał niektóre ze swoich wczesnych obrazów z grupą ekspresjonistów. Ten obraz pokazuje wpływ ekspresjonizmu w świadomie naiwnym stylu i użyciu wzmocnionych kolorów. Bezcielesny, wąsaty mężczyzna podnosi melonik, tylko po to, by odsłonić inny (znak prawdziwego burżuazyjnego dżentelmena). Na dole obrazu widać ptaka spadającego z drzewa. Ptaki często pojawiają się w pracach Ernsta i miały dla niego znaczenie, ponieważ w dzieciństwie jego ulubiony ptak zmarł w tym samym dniu, w którym urodziła się jego siostra.


6. MIASTO ZE ZWIERZĘTAMI - ok 1919

Olej na płótnie, 66,6 x 62,3 cm.

Muzeum Solomona R. Guggenheima, Nowy Jork



Max Ernst osiągnął artystyczną dojrzałość w jednym z najbardziej niespokojnych okresów w historii Europy. Zarówno pod względem politycznym, jak i kulturowym, druga dekada XX wieku była burzliwym okresem, który przyniósł Europie poważne zmiany: Wybuchła I wojna światowa, imperium rosyjskie upadło, a w sztuce mnożyły się organizacje awangardowe.

Ernst został wcielony do wojska jako inżynier artylerii podczas I wojny światowej i został dwukrotnie ranny, ale udało mu się realizować swoje artystyczne zainteresowania przez całą wojnę, wystawiając w Berlinie w galerii Der Sturm w 1916 roku. W następnym roku opublikował artykuł "Vom Werden der Farbe" ("O pochodzeniu koloru"), w którym złożył hołd Marcowi Chagallowi, Robertowi Delaunayowi i Wasilijowi Kandinsky'emu, odzwierciedlając estetyczne zainteresowania Ernsta w tamtym czasie.


7. PTAKI, RYBY, WĘŻE - 1919-20
Olej na płótnie, 58 x 63 cm.
Staatsgalerie Moderner Kunst, Monachium



8. DADA GAUGUIN - 1920

Gwasz i tusz na zadrukowanym papierze, 30,3 x 40 cm.

The Art Institute of Chicago




[30.09.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz