Eduard Manet - PORTRET BERTHE MORISOT

Eduard  Manet  -  PORTRET  BERTHE  MORISOT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

18 lutego 2019

WYBÓR SUBIEKTYWNY NA TĘ CHWILĘ

Zanim znów uaktywnię słowa, zanim opadnie mgła przygnębienia, ponownie w kawiarence zabrzmi muzyka, tym razem popularna, choć właściwie nazwać ją by trzeba - popularnie klasyczna.
Dokonanie wyboru jest sztuka o tyle łatwą, że wynika on z bieżącego nastroju, chociaż; jest zatem to wybór trafny na tę chwilę, a jutro, pojutrze, za tydzień... pewnie poddałbym wspomnieniom inne utwory.

1. 
"Luz blues" Urszuli i Budki Suflera zaistniał jako miłe wspomnienia z czasów... powiedzmy, że młodości. Melodia miła, wpadająca w ucho, no i ten niby prosty tekst, ale taki jakiś ponadczasowy...



2. 
Bardzo ważna piosenka niezapomnianego Grzegorza Ciechowskiego i jego "Republiki". Dlaczego? Może dlatego, że odnosi się do przyjaciół, których powinno się umieścić w ramach cudzysłowu???


3.
"Objazdowe nieme kino" Perfectu po prostu porusza. Tak, wiem, że w innym kontekście znalazło się w kawiarence, ale dla takich słów:
"
Skurczony świat, nie większy niż ta pięść
Na piersiach siadł i oddech mi się rwie",
czyż jeszcze raz nie warto posłuchać tej pieśni?



 4.
Ponownie "Budka Suflera", Urszula i przede wszystkim Krzysztof Cugowski, ale też niezwykły tekst Adama Sikorskiego. Piosenka, podczas słuchania której przez całe ciało przechodzą dreszcze...


5. Monika Brodka również pojawiła się z tą piosenką w kawiarence. Niezły tekst, świetne wykonanie, wspaniała aranżacja - piosenka kompletna.


6. 
A teraz trochę dobrego, surrealistycznego humoru - "Formacja Nieżywych Schabuff" w piosence "Klub wesołego szampana", a przy tym całkiem przystojna muzyka.


7. 
Z Korą i "Maanamem" problem polega na tym, że właściwie każda ich piosenka to przebój, stąd i wybór utworu do kawiarenki niełatwy. Dlaczego zatem "Bez ciebie umieram"? Muzyka świetna, tekst wspaniały, wykonanie perfekcyjne... a oprócz tego... co za mowa ciała pani Olgi!!! Warto posłuchać i podpatrzyć, w jaki sposób można uwiarygodnić tekst piosenki.




8.
Zupełnie inny klimat. Tak... tekst piosenki Kazika Staszewskiego odnosił się do historycznego wydarzenia, była zapowiedzią zburzenia muru berlińskiego... to taki protest song przeciwko podziałowi społeczeństwa/narodu. Nie stracił nic z aktualności... i wcale nie opisuje dziś podziałów w społeczeństwie niemieckim.


9. 
Chyba najbardziej mi bliska piosenka Maryli Rodowicz - "Ale to już było", choć trzeba też pamiętać, że autorem muzyki i tekstu tego przeboju jest Andrzej Sikorowski, twórca grupy "Pod budą". Dla mnie ta refleksyjna pieśń jest czymś w rodzaju testamentu odnoszącego się do wspomnień o minionej, wcale nie tak tragicznie beznadziejnej epoce.


10. 
Na koniec prorocze słowa? Jeszcze raz Grzegorz Ciechowski. "Raz na miesiąc kurz ze mnie zetrzesz..."



[18.02.2019, Dobrzelin]

3 komentarze:

  1. No to sobie dobrze zaczęłam tydzień...
    Dziękuję.
    :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba przyznać, że umiesz dobierać repertuar, jest nad czym pomyśleć i jest co zanucić, większość słów znam na pamięć, więc pośpiewam chętnie:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za wybór pod kątem nie tylko melodii, ale i dobrych tekstów.
    Pozdrowienia zasyłam

    OdpowiedzUsuń