17.
Chłopiec pierwszy raz był w kinie. Nie w takim do końca prawdziwym, bo było to kino objazdowe, a projekcje filmowe odbywały się raz w tygodniu. Pierwszy raz był na „Faraonie” Kawalerowicza. Najbardziej zaintrygowało go zaćmienie Słońca. Jak to możliwe, że ludzie w dawnych czasach bali się zaćmienia? Jak to możliwe, że kapłani zdołali je przewidzieć? Matka powiedziała mu, że bywa taka władza, która potrafi wykorzystać niewiedzę ludzi i korzystając z tej niewiedzy steruje nimi. Czy wtedy to zrozumiał?
18.
Na coś w rodzaju „ciąży urojonej” cierpi Adelka. Tak strasznie przywiązała się do pluszowego Hipka, że biega z nim, śpi z nim albo kładzie go przed sobą i obserwuje, a wystarczy, gdy ktoś głośniej się odezwie, suczka pomrukuje, a i potrafi groźnie zaszczekać. Kiedy Hipek pierze się w pralce, albo gdy jest zszywany, Duśka oczywiście patrzy zjawiskowo na swego podopiecznego. Hipka nie można uderzyć, ale rzucać nim, aby suczka aportowała już wolno, więc albo to jest symptom ciąży, albo to tylko i aż ulubiona zabawka Adelki.
19.
Stało się – po raz kolejny obejrzałem „Palacza zwłok” i po raz kolejny potwierdzam, że jest to arcydzieło filmowe a Rudolf Hrušínský grający tytułowego bohatera, Karela Kopfrkingla naprawdę zasługuje na Oskara. Zresztą Hrušínský to niezapomniany Szwejk, więc tym bardziej należy cenić aktora, który potrafił wcielić się w tak różne pod psychologicznym względem postaci.
20.
Oglądając od czasu do czasu relacje z Giro Italia, sprawiałem przyjemność swojej pamięci, gdyż kolarze podążali momentami śladem moich kursów ciężarówką. Wprawdzie po Włoszech jeździłem rzadziej niż np. po Francji, ale akurat doskonale przypominam sobie trasę do Etny na Sycylii, Dolomity i Sestriere, wysoko w Alpach niedaleko granicy z Francją. Tam w Sestriere od późnej jesieni po wczesną wiosnę często leży śnieg, którego, jak mi się wydaje po włoskiej stronie Alp jest więcej niż po francuskiej, nie licząc oczywiście samych szczytów. Udając się w stronę Turynu, lepiej omijać tę stację narciarską jeśli się nie ma łańcuchów.
21.
Sprawdza się mój i czarny, i biały scenariusz bieżących wydarzeń w kraju. Z czarnym mieliśmy do czynienia podczas orędzia prezesa – bij zabij, nie ustąpią o krok. Wszyscy inni źli, my dobrzy, więc trzeba się zbroić – apelował prezes do swoich pułkowników, kaprali i szeregowców. A tak naprawdę patrząc w oczy wicepremierowi – panika, strach potężny, niemal płacz.
Pozytywny scenariusz to siła i determinacja kobiet. Taki ruch oddolny – spontaniczny, niesterowany ale prowadzony słusznym instynktem popartym przemyśleniami. Dumny jestem z polskich kobiet, ale jednocześnie boję się o ich zdrowie i życie, bo kaczyński jest przy swym tchórzostwie i braku odpowiedzialności bezwzględny. Zapętlił się całkowicie, a jego ostatnie działania przypominają konwulsyjne ruchy złapanego w sieć zwierzęcia.
22.
Jeszcze bardziej się zapętla. Był gorszy sort, były zdradzieckie mordy, są przestępcy z opozycji. Słowa wodza bez komentarza. Pierwsze wrażenie: na mównicę wchodzi człowiek, któremu bardzo pochopnie wystawiono przepustkę w psychiatryku. Nie ma takiej skali, która ogarnęłaby poziom nienawiści tego nieszczęśliwego człowieka. Stać go dosłownie na wszystko, a nic nie wskazuje na to, aby ktoś potrafił powstrzymać go od popełnienia kolejnego szaleństwa.
A może znów nie obejrzymy Teleranka?
[29.10.2020, Toruń]
Strach człowieka ogrania, gdy pomyśli, kogo Polska ma u steru...
OdpowiedzUsuńTrzymaj się zdrowo.
OdpowiedzUsuń