Eduard Manet - PORTRET BERTHE MORISOT

Eduard  Manet  -  PORTRET  BERTHE  MORISOT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

18 kwietnia 2018

KOLOROWANKI (7) OKNA NA ŚWIAT

W malarstwie często pojawia się motyw otwartego lub zamkniętego okna,  w którym, za którym lub przed którym artyści umieszczają postaci lub przedmioty dopełniające "pejzaż" czasem symboliczny, innym znów razem wypełniony zewnętrznym światłem dnia, a bywa też że i nocy.
To co odbywa się w obrębie tego przezroczystego łącznika wnętrza z tym, co poza taflą szyby, bądź tez poza dobywającym się z zewnątrz światłem, raz stanowi zagadkę (dla mnie bywa to marzenie lub tęsknota), a innym razem motyw tego wizjera służy artyście w ukazaniu rzeczywistości obserwowanej z wnętrza pomieszczenia, pokoju czy też atelier malarza
1) Nadrealny wymiar posiada rozkołysany na wietrze, tajemniczy, po dziecięcemu naiwny portret okienny "Kochankowie w otwartym oknie" Marca Chagalla, poety, zdawać by się mogło,  ruchomego obrazu wyrażającego pragnienie miłości.


2) Anastasia Dukhanina w swojej pracy - martwej naturze - umieszcza na przyokiennym parapecie jabłka oświetlone bielą zimy. Paradoksalnie to świat poza oknem wydaje się być "martwy", nie zaś owoce, których żywość podkreślona jest ciepłymi kolorami olejnej farby.


3) W pracy Henriego Matisse'a - "Le Boudoir" okno pełni z kolei rolę poślednią, zaledwie wkomponowuje się kremową bielą w ciepły pejzaż pokoju wypoczynku dla pań.


4) Jeden z piękniejszych obrazów - niesurrealistyczny - Salvadora Dali. Idealnie symetryczna kompozycja. Kobieca postać stojąca przed oknem, wsparta o parapet przedramionami spogląda w zaokienną dal - odwieczne pragnienie realizacji marzeń, tęsknota za czymś dalekim, ale jednocześnie możliwym do poznania i doświadczenia. 


5) Przedstawiając motyw okna w malarstwie nie można pominąć holenderskiego geniusza Jana Vermeera. W jego obrazie "Dziewczyna czytająca list w otwartym oknie" okno pełni służebną rolę nośnika dziennego światła, co daje artyście możliwość "zabawienia" się światłem i cieniem, co Vermeerowi  udaje się znakomicie. 


6) Kolejny XVII-wieczny holenderski malarz  Pieter de Hooch i fragment obrazu "Zadanie matki". Tu również światło słońca odważnie wpełza przez otwarte okno. Ciekawe jest to, że w tej scence rodzajowej obserwatorem zaokiennego światła (być może wiatr otworzył z nienagła okno) jest pies.



7) Postimpresjonista Paul Serusier namalował "Martwą naturę w atelier artysty". W przypadku tego dzieła na szczególną uwagę zasługuje nie tylko precyzyjna kompozycja i urzekająca kolorystyka obrazu, lecz również świadome, delikatne zakłócenie proporcji, przez co "świat zaokienny" zdaje się wnikać w przestrzeń po tej stronie okna. Dla mnie ten obraz to arcydzieło, może dlatego, że przepadam za postimpresjonizmem, a paleta barw bliska jest późnemu Gauguinowi. 



8) Ileż przyjaznego i zdrowego świata przedostaje przez otwarte okno w socrealistycznym obrazie radzieckiej malarki Tatiany Jabłońskiej "Poranek", ileż gracji w ćwiczącej młodej dziewczynie. 

9) I na zakończenie "Postaci przed oknem" Vilhelma Hammershøia, duńskiego artysty zyjacego na przełonmie XIX i XX wieku. Świadomie zakłócona kompozycja - postaci kobiece, stoją przy lewym oknie; prawe wolne, jakby czekające na "zaludnienie". A gdybyśmy spojrzeli na ten obraz z oddali albo, z konieczności, w wirtualnej obserwacji tego płótna, przymrużyli oczy w przestrzeni okiennej dostrzeżemy dwa krzyże, które harmonizują z widokiem stonowanych do czerni dwóch kobiecych postaci... dostrzegam w tym układzie pewną symbolikę... skupienia, zamknięcia, niewoli, pogodzenia się z losem...


[17.04.2018, "Dobrzelin"]

5 komentarzy:

  1. Znam mnóstwo obrazów różnych epok, gdzie okno gra bardzo ważną rolę, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, aby się nad tym zastanawiać.
    Nie rozumiem malarstwa Marka Chagalla.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... no cóż, dla mnie okno jest, o czym wspomniałem w tekście, symbolem marzeń i tęsknoty za czymś... za innym światem, podróżą, etc., a z artystycznego punktu widzenia światło wnikające przez okno wymaga od malarza ukazania wnętrza pomieszczenia w innej, rozjaśnionej palecie barw...
      ... Chagall był abstrakcjonistą i nic dziwnego, że odbiór jego prac jest trudniejszy, jednakowoż jego "ulatające" nad ziemią postaci są jakby ze snu, z marzenia... a spróbowałabyś kiedyś namalować swój sen? Z pewnością nie powstałby z tego obraz realistyczny... może taki, jak u Chagalla... pozdrawiam

      Usuń
  2. Niektóre z tych obrazów już u Ciebie widziałam, najmniej podoba mi się pierwszy, jakoś nic do mnie nie mówi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... spodziewałem się, że ten pierwszy się nie spodoba... taki troszkę dziecięco-naiwny, ale to abstrakcja.... więcej napisałem powyżej...
      ... cóż, przywiązuję się do pewnych obrazów, ale tego Serusiera na pewno nie umieszczałem, a to bardzo piękny, moim zdaniem obraz... te barwy, no i skojarzenie z najbardziej przeze mnie lubianym Paulem Gauguin.... pozdrawiam

      Usuń
  3. Dziękuję, wspaniała podróż, czyste piękno, ciepło, oddech, obecna melancholia, oczekiwanie, piękno daru, który przeżywać możemy, gdy zechcemy otworzyć w sobie to okno - duszę, żeby SPOTKAĆ się z TYM TY. Dziękuję z całego serca za tę inspirację, uzdrawiającą moc, która z niej płynie.

    OdpowiedzUsuń