ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

17 sierpnia 2016

LEON WYCZÓŁKOWSKI

Był jednym z najlepszych i najsławniejszych polskich malarzy Młodej Polski. Impresjonista, pejzażysta, realista, portrecista, autor scen rodzajowych, któremu nie obca była tematyka społeczna, choć nie unikał też martwej natury. Ta tematyczna wielowątkowość zainteresowań sprawia, że Leona Wyczółkowskiego trudno zaszufladkować, skupiając się na jednym, wybranym obszarze sztuki malarskiej.
Artysta próbował także różnych technik. Obok malarstwa sztalugowego, olejnego próbował wyrazistych litografii, ciepłej akwareli, spokojnych gwaszy i wyrazistych akwarelowych pejzaży.
Być może to nader częste "przemieszczanie się" po różnorodnych technikach sprawiło, że nie zdołał wykształcić własnego, niepowtarzalnego stylu malarskiego, po którym byłby rozpoznawalny, jednakowoż ta wielostronność ukazywania świata, opisywania postaci i natury świadczy dobitnie o jego wysokim, warsztatowym kunszcie.
Obrazy Wyczółkowskiego ogląda się wyśmienicie. Emanuje z nich ciepło i intensywna, przejaskrawiona kolorystyka, przedstawiająca świat wręcz piękniejszym, niż jest w rzeczywistości.
Cechą łączącą jego płótna jest gra światła, obecna szczególne w pejzażach i scenach rodzajowych malowanych "z natury". Wyczółkowski robi to znakomicie.
Jednym z najbardziej znanych jego obrazów jest "Rybak", występujący niejako w serii obrazów rodzajowych, przedstawiających wędkarza.

"Fisherman" by Leon Wyczółkowski:

Mnie osobiście urzeka "Siewca", olej na płótnie; choćby ze względu na oryginalne wykorzystanie ciemnego błękitu pola... jest w tym obrazie coś z Cezanne'a


Z nie mniejszą przyjemnością patrzę na poniższego gwasza - "Widok Wawelu z Kaplicą Zygmuntowską w zimie".


Albo na ten przyciemniony pastelowy pejzaż "Morskiego Oka".



A to prześwietna "Wiosna w Gościeradzu" w akwareli, tuszu i kredce. z jakże popularnym w malarstwie motywem otwartego okna.


Z kwiatów wybrałem natomiast te oto skromne "Dziewanny".

 

I w końcu olejna "Gra w krokieta", w którym to obrazie widać  zafascynowanie się Wyczółkowskiego Renoirem.



[17.08.2016, Dobrzelin]

3 komentarze:

  1. Na moją wyobraźnię najmocniej działa Wiosna w Gościeradzu, ciekawe, co tak zaintrygowało czytelnika, że porzucił swa lekturę na parapecie okna i zniknął?

    OdpowiedzUsuń
  2. Impresjonizm to oddanie na płótnie tego, co ulotne i urokliwe. Za pomocą barwnych plam oddawał niezwykłe krajobrazy, przedstawiał między innym piękno natury. Impresjonizm był nurtem, który cenił sobie subiektywizm, jednakże postaci, obiekty, przedstawienia skupione były na jednostkowym postrzeganiu świata.
    Mnie urzekł rybak w blaskach promieni.Nastraja optymistycznie.
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam malarstwo Wyczółkowskiego.
    Z tych przez Ciebie tu porzedstawionych obrazów najbardziej mi się podoba "Wędkarz". Jest po prostu wspaniały.
    :-)

    OdpowiedzUsuń