ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

09 lutego 2018

KOLOROWANKI (6) MARC CHAGALL

 Marc Chagall (1887-1985),  urodzony w Łoźnej na Białorusi, malarz i grafik pochodzenia żydowskiego, posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie to artysta niezwykły, zaś jego twórczość trudna jest do zaszufladkowania.
W jego obrazach można doszukać się wpływów impresjonizmu, fowizmu surrealizmu, malarstwa naiwnego i kubizmu, co znajduje swoje uzasadnienie w długim życiu artysty, któremu udało się przeżyć twórczo niemal cały wiek dwudziesty z jego różnorodnością kierunków, trendów, stylów, technik i mód.
- W "Młodej parze pod wieżą Eiffela" skupia się jedna z charakterystycznych cech malarstwa Chagalla - przewrotna kompozycja, lekkość "falujących na wietrze" postaci, radosne i wręcz naiwne potraktowanie tematu oraz specyficzna kolorystyka płótna


W malarstwie Chagalla obecne są motywy biblijne, zwłaszcza odnoszące się  do przypowieści Starego Testamentu. Artysta urodzony w rodzinie chasydzkich żydów, chociaż pod koniec życia nie był praktykującym żydem, ni zapomniał o religii i kulturze, w której wyrósł. Poniżej "Noe wypuszczający gołębia przez okno Arki"


Kolejny obraz przedstawia "Mojżesza otrzymującego od Boga kamienne tablice żydowskiego prawa"


W następnym obrazie -  "Sen nocy letniej" artysta wykorzystuje często obecny w judaiźmie motyw kozła ofiarnego, odnoszącego się do losów narodu żydowskiego. Zestawienie panny młodej z kozłem w połączeniu z krwawym aniołem unoszącym się w przestrzeni powoduje, że nastrój tego "weselnego" dnia staje się refleksyjny, by nie powiedzieć smutny.


"Kochankowie w szarości" to obraz z cyklu kochanków prezentowanych przez malarza w różnych odcieniach tła. W tym portrecie Chagall połączył elementy fowizmu i kubizmu.


Z kolei w "Starej kobiecie z kłębkiem przędzy" mamy do czynienia z nieco innym, oryginalnym Chagallem. Ten portret starej kobiety, niezwykle sugestywny, ekspresywny przykuwa uwagę ciepłem ale i refleksją nad ludzkim losem, tu reprezentowanym przez starą, steraną życiem kobietą. Niewątpliwym atutem tego obrazu jest zastosowana przez artystę technika gwaszu, która pogłębia atmosferę zadumy. Nie ukrywam, że darzę ten obraz szczególna sympatią.


Na koniec jeszcze jeden obraz bardzo typowy dla Chagalla, obraz wtłoczony w pejzaż bliskiemu artyście Witebska. "Akt kobiecy nad Witebskiem" jawi się tutaj jak surrealistyczny sen, w którym nagiej kobiecie towarzyszą róże, a miejski pejzaż staje się nostalgicznym wspomnieniem o krainie dzieciństwa artysty.


[09.02.2018, "Dobrzelin"]

2 komentarze:

  1. A wiesz, że byłam w tym domu w którym Marc Chagall się urodził?
    Tam jest teraz Jego muzeum i to już jest w granicach miasta Witebska.
    :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... no to zazdroszczę... nigdy nie byłem w tamtych stronach...

      Usuń