CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

21 czerwca 2024

SZTUKA - RÓŻNI MALARZE - RÓŻNE STYLE

 


1. Miguel Covarrubias (Meksykanin, 1904-1957)
Przygotowanie do balijskiej ceremonii (ok. 1931)

Styl Covarrubiasa wywarł duży wpływ na Amerykę, zwłaszcza w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Covarrubias jest również znany ze swojej analizy prekolumbijskiej sztuki Mezoameryki , zwłaszcza kultury Olmeków.


Obraz "Przygotowania do balijskiej ceremonii" odzwierciedla ten świat, w którym artysta został zaproszony do dzielenia się intymnościami, które definiowały codzienne życie mieszkańców. Prace przedstawiające Bali mogą być postrzegane jako osobiste dzieła, które celebrują wdzięk i godność ludzi, z którymi się tam zaprzyjaźnił. Covarrubias był szczególnie zainteresowany tradycyjnym rzemiosłem wyspy, w tym sztukami performatywnymi, takimi jak taniec i teatr. Osobiście podoba mi się twórczość tego surrealistycznego malarza i odnajduję w jego malarstwie zarówno elementy typowe dla sztuki meksykańskiej jak i też „Nowa Rzeczowości (niem. Neue Sachlichkeit) w malarstwie niemieckim przełomu lat 20-tych i 30-tych XX wieku.


2.

John William Waterhouse (Wielka Brytania, 1849-1917)

"Jestem na wpół chora od cieni" powiedziała Dama z Shalott (1915)

John William Waterhouse jest angielskim malarzem należącym go szkoły Prerafaelitów. W swoich dziełach Waterhouse nawiązywał do wczesnego realizmu włoskiego. Nie jestem przekonany do jego twórczości, która razi akademizmem.


Prerafaelici (ang. Pre-Raphaelites, Pre-Raphaelite Brotherhood) – stowarzyszenie artystyczne założone w Londynie w 1848 przez studentów Royal Academy of Arts.


3. Felix Nussbaum (Niemcy, 1904-1944)

Przeklęci (1943-44)

Felix Nussbaum był niemiecko-żydowskim malarzem surrealistycznym. Jego dzieła w głównej mierze nawiązują do Holokaustu.



4. Väinö Blomstedt (Finlandia, 1871-1947)

Franciszka (1897)


Väinö Alfred Blomstedt był fińskim malarzem, ilustratorem, rysownikiem i artystą tekstylnym. Studiował w pracowni Paula Gauguina w Paryżu w połowie lat 90. XIX wieku, był pod wpływem sztuki japońskiej i przyjął estetykę symbolistyczną. Malował w technice realistycznej oraz postimpresjonistycznej


5. Pablo Picasso (1881-1973)

Fryzura (1906)


Obraz ten powstał w okresie, gdy Picasso nie myślał jeszcze o nowatorskiej abstrakcji i nie zapoczątkował kubizmu; był świetnym realistą.


6. Carl Larsson (Szwecja, 1853-1919)

Karin przy brzegu (1908)


Carl Larsson przedstawił swoją żonę Karin spacerującą w zamyśleniu nad brzegiem rzeki Sundborns na akwareli opublikowanej w "On the Sunny Side" z 1910 roku. Larsson jest wybitnym przedstawicielem realizmu.


[21.06.2024, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz