Eduard Manet - PORTRET BERTHE MORISOT

Eduard  Manet  -  PORTRET  BERTHE  MORISOT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

03 kwietnia 2024

ZAPISKI Z CZASÓW PO OBALENIU PISOWSKIEJ DYKTATURY (40 / 1027) NIE DLA IDIOTÓW.

 

40 / 1027

Czy ktoś z państwa spotkał się z problemem polegającym na tym, że z trudnością przychodzi nam odkręcenie butelki typu PET, jak i też dalsze problemy związane z konsumpcją dowolnego napoju czy to „z gwintu” czy też przy jego rozlewaniu do szklanek. Ja mam z tym problem, ba nawet raz skaleczyłem się w palec przy próbie otwarcia butelki. Komu to zawdzięczam? Przeczytajcie.


Zakrętki fabrycznie przymocowane do butelek nie przypadły do gustu wielu konsumentom. I choć nie wszystkie napoje je posiadają, to wkrótce się to zmieni. Dlaczego? Obecnie trwają testy producentów, ale już wkrótce nowe rozwiązanie będzie obligatoryjne, ponieważ przepisy mające chronić środowisko, wejdą w życie w połowie roku i obejmą wszystkie kraje UE. Przeciwnikom zmian nie tylko nie podoba się brak funkcjonalności nowych butelek, ale alarmują również, że nowe prawo w praktyce wyeliminuje zbiórki charytatywne.


Konsumenci nie są zadowoleni z nowych zakrętek przymocowanych do butelek. I choć nie ma jeszcze oficjalnego obowiązku - producenci napojów i żywności już szykują się do nowych przepisów i testują rozwiązania w swoich produktach - podaje portalspozywczy.pl. 

Nowy obowiązek nie podoba się jednak wielu konsumentom, którzy w sieci ostro krytykują pomysł. Testowanie nowych rozwiązań przez producentów napojów jest już widoczne na sklepowych półkach od jakiegoś czasu - woda, napoje gazowane, mleko czy soki można kupić z przymocowaną do opakowania nakrętką. Internauci wyrażają niezadowolenie ze zmian, piszą o trudnościach w nalewaniu napojów czy piciu z butelki.


Konsumenci szukają więc sposobów, jak oderwać korek od butelki i wymieniają się spostrzeżeniami. Takich praktyk odradzają jednak ekolodzy i tłumaczą, dlaczego nowe rozwiązania są potrzebne. - Nakrętki są tak małe, że trafiają do frakcji drobnej w sortowniach. A to oznacza, że trudno je odzyskać. To również częsty odpad zanieczyszczający środowisko.* Dlatego UE nakazała przytwierdzanie nakrętek do butelek. Nie odrywaj ich na siłę - apeluje w mediach społecznościowych Paulina Górska, ekoedukatorka.**

Obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek zacznie obowiązywać od lipca 2024 roku we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE). - To co widzimy na rynku, to przygotowania do wypełnienia tego obowiązku przez producentów, szczególnie napojów. To wyzwanie nie tylko polskie, ale na całym europejskim rynku - wyjaśnia Katarzyna Barańska, liderka zespołu dekarbonizacji w kancelarii Osborne Clarke, cytowana przez portal.
Powodów do wprowadzenia zmian jest kilka - głównie związanych z ekologią i ochroną środowiska. "Wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w Unii" - czytamy w uzasadnieniu unijnej dyrektywy. 

Fabryczne przytwierdzenie zakrętki do butelki pozwoli również generować mniej odpadów. Zamiast dwóch odpadów (butelka plus nakrętka) będzie tylko jeden odpad (butelka i trwale przymocowana nakrętka). - W ten sposób zbierzemy więcej odpadów z rynku. I o to chodzi. Obecnie producenci mają jeszcze czas na wypracowanie i poprawę rozwiązań technicznych mocowania - wyjaśnia Barańska.

 
Obowiązkiem przytwierdzania zakrętek do butelek zostaną objęte opakowania na napoje będące pojemnikami z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów. Zaliczamy do nich butelki, opakowania typu PET, np. karton na mleko czy sok oraz wielowarstwowe tubki z tworzywa sztucznego (opakowania typu pouch, np. musy owocowe). 


Koniec zbierania nakrętek. Co z akcjami pomocowymi?


Unijny obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek budzi kontrowersje nie tylko jeśli chodzi o komfort spożywania napojów. * Unijna dyrektywa, która wejdzie w życie już w tym roku, może sprawić, że stanie się to niemożliwe” [...].


Podaję za Sebastianem Talachem ze strony biznes.interia.pl


* Wiele razy zbierałem osobiście, w szkole, w której uczyłem również zbierało się nakrętki do przerobu w celach charytatywnych, a zatem jest kłamstwem, że skoro nakrętki należą do tzw. frakcji to trudno je „uzyskać” – przecież właśnie zbierano te nakrętki, umieszczano je w specjalnych pojemnikach.

** Oświadczam Paulinie Górskiej, że odrywam te nakrętki i będę je odrywał i niech ta pseudo-uczona pani zapoda mnie na policję.

  1. Należy oczywiście zbierać i składować plastyk oddzielnie od papieru, metalu i innych tworzyw – selekcja odpadów

  2. Należy uporządkować odbiór śmieci, bo dzisiaj przynajmniej w miejscu gdzie mieszka, nawet gdy mieszkańcy segregują odpady, to i tak śmieciarka zabiera je do wspólnego pojemnika.

  3. Po wykonaniu tych prostych procedur należy oczywiście surowo karać tych, którzy odpadów nie selekcjonują.

I jeszcze jedno – ukazany przykład unijnej głupoty daje mi do myślenia. Nie będę brał udział w wyborach do parlamentu europejskiego – NIE DLA IDIOTÓW.


[03.04.2024, Toruń]

1 komentarz:

  1. Jak człowiek lubi sobie utrudniać życie. Zakrętki przytwierdzone do butelek mi nie przeszkadzają, za to zbyt małe zakrętki tak, w ogóle mam problem z odkręcaniem butelek...

    OdpowiedzUsuń