CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

21 stycznia 2023

KARTKA Z KALENDARZA

 


Kartka z kalendarza na 21 stycznia 2023 roku

21 dzień roku 3 tydzień roku 2023

Sobota

Imieniny dzisiaj obchodzą: Agnieszka, Epifaniusz, Inez oraz Awit, Awita, Długomił, Epifani, Eulogia, Eulogiusz, Jan Chrzciciel, Jarosław, Jarosława, Jerosława, Józef, Józefa, Krystiana, Meinrad, Patrokles, Publiusz, Sobiesława


Przysłowie na dziś:

Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka,

to go nie powstrzyma ani do Franciszka (24.01)


Słońce

Świt: 06:50

Wsch. Sł.: 07:29

Zenit: 11:47

Zach. Sł.: 16:05

Zmierzch: 16:43

Księżyc

Wsch. Księżyca o 7:58

Zach. Księżyca o 15:10

Dzień Babci

Święto kobiet najbardziej uwielbianych przez wszystkie wnuczęta. W Polsce obchodzone od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. W ciągu kilkunastu lat obchody przyjęły się w całym kraju. Babcie mogą zwykle tego dnia liczyć na drobne upominki, kwiaty, a przede wszystkim piękne laurki – niekiedy ręcznie wykonane w czasie zajęć w szkołach i przedszkolach. Babcie to współcześnie cała „instytucja”, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Okazują się bowiem nieocenioną pomocą przy wychowywaniu wnuków, umożliwiając rodzicom pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi. Powszechnie postrzegane są jako czułe i opiekuńcze, świetnie gotujące i zawsze gotowe nakarmić głodnych członków rodziny. Tradycyjnie sędziwy wiek kojarzony jest również z mądrością życiową babć. Mimo to uważa się, że zbyt często rozpieszczają swoje wnuki, przynosząc łakocie i starając się im dogodzić z każdej strony. Oczywiście postrzeganie babci zależy od perspektywy i relacji rodzinnych – babcie to przecież również teściowe, a jak wiadomo stosunki z teściami bywają różne. Starsze pokolenia w niektórych kulturach Wschodu obdarzani są szczególnym poważaniem. Tak zwana „nabożność synowska”, czyli wielki szacunek i posłuszeństwo wobec przodków i krewnych, jest w Chinach, Korei czy Japonii jedną z najważniejszych cnót, a zaraz fundamentem modelu relacji rodzinnych. Jeszcze 50 tysięcy lat temu babcie i dziadkowie praktycznie nie istnieli – wynikało to z bardzo niskiej średniej długości życia. Sytuacja jednak zaczęła się dość szybko zmieniać gwałtownie około 30 tysięcy lat temu, nieznane są jednak dokładne przyczyny tych przemian. Pewne jest natomiast, że z czasem babć i dziadków będzie coraz więcej – postęp medycyny pozwala ludziom żyć coraz dłużej. Wiąże się z tym oczywiście nie tylko radość, ale również wielkie problemy demograficzno-ekonomiczne w związku z niewystarczającą liczbą młodych ludzi w wieku produkcyjnym, którzy mogliby zapracować na emerytury wszystkich seniorów.


Międzynarodowy Dzień Przytulania

Historia Międzynarodowego Dnia Przytulania

Międzynarodowy Dzień Przytulania jest świętem, które opanowało cały świat. Zapoczątkowano je w Stanach Zjednoczonych, w miasteczku Caro, Michigan. Pomysłodawcą był Kevin Zaborney, który uznał, że okres pomiędzy Nowym Rokiem a Walentynkami może być dla niektórych dość przygnębiający. Święto przytulania miało to zmienić, czyli zachęcić Amerykanów do częstszego okazywania sobie uczuć, zarówno wobec członków rodziny, przyjaciół, a nawet nieznajomych.

Data święta została ustalona na 21 stycznia, w tym dniu w 1986 roku odbyły się pierwsze obchody Dnia Przytulania. Zaborney z pewnością nie przypuszczał, że inicjatywa wyjdzie poza granice jego miasteczka, tymczasem dziś Dzień Przytulania jest obchodzony w takich krajach jak Australia, Anglia, Argentyna, Kanada, Niemcy, Szwecja, Holandia, Bułgaria, Kolumbia, Rosja czy RPA. Wpływ na to miał zarówno pozytywny wydźwięk święta, jak i fakt, że koleżanka Zaborneya była wnuczką właścicieli wydawnictwa Chase's Calendar of Events (Kalendarz wydarzeń Chase'a). To coroczna publikacja, która zawiera informacje o specjalnych obchodach, takich jak uroczystości federalne i stanowe, rocznice historyczne czy święta, nie tylko państwowe, ale i te nieoficjalne. Znalazło się w niej miejsce właśnie dla National Hugging Day, jak w USA nazywany jest Międzynarodowy Dzień Przytulania.


Cytat dnia:

Być świętym nie jest przywilejem nielicznych, lecz powołaniem wszystkich” - Papież Franciszek


Tego dnia w 1793 roku – zgilotynowano skazanego na śmierć za zdradę stanu króla Ludwika XVI. Georg Heinrich Sieveking, Egzekucja Ludwika XVI, 1793 r.



[21.01.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz