CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

20 stycznia 2023

STAROŻYTNE OPOWIEŚCI (12) HEFAJSTOS

 

    Jako jeden z dwunastu olimpijczyków, bóg Hefajstos był głównym bóstwem starożytnych Greków. W mitologii greckiej Hefajstos był przede wszystkim bogiem ognia i kowali, ale zajmował się także innymi rzemiosłami, w tym rzeźbiarstwem i stolarstwem. Żonaty z boginią Afrodytą, syn Zeusa i Hery, bóg Hefajstos pojawia się w wielu słynnych legendach starożytnych Greków.

Pompeo Girolamo Batoni (1708 - 1787)  Hefajstos jako Wulkan

Kim był Hefajstos?     Anomalia Kulawego Boga Olimpu

    Niektórzy starożytni pisarze, na przykład poeta Homer, twierdzili, że bóg Hefajstos był synem Zeusa i Hery . Inni jednak, jak Hezjod , twierdzili, że Hera sama poczęła boga. W każdym razie mówi się, że Hefajstos urodził się bardzo brzydki, co jest anomalią, ponieważ uważano, że inne bóstwa greckie są fizycznie bez skazy.

    Hefajstos był powszechnie przedstawiany jako brodaty mężczyzna w średnim wieku o dużej budowie ciała, zwykle opisywany jako ubrany w krótką tunikę bez rękawów, ponieważ była to odzież wybierana przez rzemieślników. Jako sam rzemieślnik Hefajstos był kojarzony z takimi narzędziami rzemieślniczymi jak młoty, kowadła i szczypce.


Starożytny grecki bóg Hefajstos w „Wulkanie wykuwającym pioruny Jowisza”
 (1636-1638) Petera Paula Rubensa


Góra Olimp, miejsce zamieszkania bogów: mit a rzeczywistość

    Hefajstos mógł urodzić się kulawy, ponieważ jednym z jego wielu epitetów było „kulawy”. W niektórych mitach mówi się, że Hefajstos został okaleczony przez Zeusa lub Herę. W jednej z takich historii mówi się, że Hefajstos interweniował w imieniu swojej matki podczas kłótni między Zeusem a Herą. Rozwścieczony jego ingerencją Zeus wyrzucił Hefajstosa z Olimpu i po upadku stał się kulawy. W innych relacjach to Hera, zniesmaczona deformacją i brzydotą syna, zrzuciła Hefajstosa z góry.


Hefajstos, bóg ognia i kowali, i jego powrót na Olimp

    To właśnie podczas wygnania Hefajstos nauczył się swojego fachu. W jednej wersji mitu Hefajstos wpadł do oceanu, gdzie znaleźli go Thetis i Eurynome. Para przez dziewięć lat ukrywała olimpijczyka w jaskini pod oceanem, gdzie nauczył się robić biżuterię z pereł i koralowców. W innej wersji opowieści Hefajstos wylądował na wyspie Lemnos, gdzie uczył go kowal Kidalionas. Te opowieści wyjaśniają, dlaczego Hefajstos był bogiem ognia i kowali.

    W końcu Hefajstos wrócił na Olimp dzięki Dionizosowi . Według jednego z mitów Hefajstos zamierzał zemścić się na Zeusie i Herze za to, co mu zrobili. Bóg stworzył złoty tron, który podarował swojej matce. Hera przyjęła prezent i usiadła na nim.

    Kiedy jednak bogini próbowała wstać, nie była w stanie tego zrobić, ponieważ była przywiązana niewidzialnymi sznurami. Hera błagała syna, aby ją uwolnił, podobnie jak wielu innych bogów, ale bezskutecznie. Ostatecznie to Dionizos pokonał Hefajstosa, upijając go, a tym samym przekonując go do uwolnienia Hery.

Targowanie się o miłość: Hefajstos i Afrodyta


Hefajstos, jako Wulkan, pokazując bogom schwytaną 
Herę i Aresa lub Wenus i Marsa
Sandro Botticelli -  "Mars i Wenus"

    Gdy Hefajstos miał uwolnić swoją matkę, pojawił się Zeus i próbował przekonać syna do uwolnienia Hery. Zdając sobie sprawę, że jego ojciec nie wiedział, że zamierza uwolnić Herę, Hefajstos wykorzystał sytuację, dobijając targu z Zeusem. W zamian za wolność Hery, Hefajstos miał mieć rękę Afrodyty w małżeństwie. W ten sposób kulawy i brzydki Hefajstos został mężem bogini miłości .

    W jednej z historii Afrodyta popełniła cudzołóstwo z Aresem, bogiem wojny, a para została złapana na gorącym uczynku przez Hefajstosa i usidlona siecią łańcuchową. Hefajstos zaprosił innych bogów, by śmiali się z cudzołożnej pary i w końcu Posejdon przekonał go, by ich uwolnił.

    Hefajstos stworzył wiele innych wspaniałych przedmiotów dla siebie i bogów, a także dla niektórych śmiertelników. Na przykład jego pałac był wykonany ze złota, a on sam stworzył złote automaty, które zachowywały się prawie jak ludzie. Co więcej, podobno Hefajstos wykonał kilka elementów wyposażenia wojskowego dla bohaterów mitologii greckiej. Należą do nich zbroja Achillesa, miecz Peleusa i napierśnik Diomedesa.


[20.01.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz