ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

28 marca 2024

FILOZOFOWIE I ICH POGLĄDY - BIAS

 


Bias

ok. r. 570 p. n. e.


    Bias z Prieny, syn Teutamosa, uchodzi u Satyrosa za pierwszego z siedmiu mędrców. Niektórzy twierdzą, że należał do bogatej rodziny, Duris jednak podaje, że był w tej rodzinie najemnikiem. Według Fanodikosa wykupił z niewoli dziewczęta messeńskie, wychował je jak własne córki, po czym dał każdej posag i odesłał do Messeny do rodziców. W jakiś czas potem, rybacy znaleźli w Atenach miedziany trójnóg z napisem „Dla mędrca", przyszły według Satyrosa dziewczętana zgromadzenie i opowiedziawszy, co Bias dla nich zrobił, oświadczyły, że jest mędrcem. Wówczas posłano mu ów trójnóg. Ale Bias go nie przyjął mówiąc, że mędrcem jest Apollo. Wedle innych podań Bias ofiarował ów trójnóg w Tebach Heraklesowi, gdyż był potomkiem Tebańczyków, założycieli kolonii w Prienie.

    Podobno podczas oblężenia Prieny przez Alyattesa Bias wpędził dwa utuczone muły do jego obozu. Alyattes zdumiony, że weszły aż tam i że tak wspaniale wyglądają, postanowił zawrzeć pokój i wysłał posła. Bias pokazał posłowi stosy piasku przykryte na wierzchu zbożem. Allyattes, dowiedziawszy się o tym, zawarł wreszcie pokój z Prienejczykami. A kiedy posłał po Biasa, wzywając go do siebie, taką otrzymał odpowiedź: „Radzę Alyattesowi jeść cebulę" (tzn. płakać). Bias występował podobno w sądzie i był świetnym mówcą. Ale wymowy swojej używał tylko w dobrych sprawach. Świadczy o tym Demetrios z Leros mówiąc:

Jeśli masz sądzić, to sądź tak, jak w Prienie.

Hipponaks również mówi:

Bias z Prieny był lepszym sędzią.

Bias umarł w sądzie i to tak: pewnego dnia w podeszłym już wieku bronił kogoś i po wygłoszeniu swojej mowy położył głowę na piersiach syna swej córki. Po przemówieniu obrońcy strony przeciwnej i wydaniu wyroku na korzyść strony, której Bias bronił, stwierdzono, że umarł z głową na piersiach wnuka. Państwo wyprawiło mu wspaniały pogrzeb, a na grobie jego wyryto taki napis:

Ten, którego sławna zrodziła Priena, Bias, Jonu chluba, spoczywa tu w ziemi, pod tym kamieniem.

Ja sam o nim napisałem:

Tu Bias spoczywa, Hermes go do Hadesu odprowadził, gdy wiek siwizną mu włosy przyprószył. Gdy bowiem bronił raz przyjaciela przed sądem, upadł na łono wnuka i zapadł w wieczny sen.

Szczególną popularność zyskały te jego powiedzenia:

  • Wszystkich mieszkańców miasta staraj się sobie pozyskać, to zdobywa życzliwość, butny zaś sposób bycia często powodował wielkie szkody”.

A także te:

  • Siła jest darem natury, świadomość zaś tego, co jest pożyteczne dla ojczyzny, to sprawa ducha i umysłu”.

I również te:

  • Wielu ludziom wielkie bogactwa przypadły w udziale tylko przez czysty przypadek”.

Mówił, że

  • nieszczęśliwy jest ten, kto nie umie znosić nieszczęścia, a chory na duszy ten, kto pragnie rzeczy iemożliwych i nie pamięta o cudzych nieszczęściach”.

Zapytany, co jest najtrudniejsze, odpowiedział:

  • Spokojnie znosić przeciwności losu".

Gdy płynął raz z ludźmi bezbożnymi podczas burzy i okręt walczył z falami, a oni wzywali pomocy bogów, powiedział:

  • Zamilczcie, aby bogowie nie dostrzegli, że wy tu płyniecie".

Zapytany przez bezbożnego człowieka, co to jest pobożność, milczał, a kiedy tamten zapytał go o przyczynę milczenia, odpowiedział:

  • Milczę, bo pytasz o rzeczy, które ciebie wcale nie obchodzą".

Na pytanie, co jest człowiekowi miłe, odpowiedział:

  • Nadzieja".

  • Mówił, że

  • woli rozstrzygać spory między nieprzyjaciółmi niż między przyjaciółmi, bo rozsądzając na rzecz jednego przyjaciela, traci drugiego, sądząc zaś nieprzyjaciół zdobywa jednego przyjaciela”.

Na pytanie, kiedy człowiek pracuje z przyjemnością, odparł:

  • Kiedy ma z tego korzyść".

Mówił, że

  • tak należy życie mierzyć, jakby się miało żyć długo i krótko zarazem; a tak kochać przyjaciół, jakby oni mieli nas kiedyś znienawidzić, większość bowiem ludzi jest zła”.

Dawał także takie rady:

  • Zbieraj się powoli do tego, co masz czynić, ale przy tym, co czynisz, trwaj uparcie. Nie mów szybko, bo to dowodzi braku rozumu. Kochaj rozsądek. O bogach mów, że istnieją. Niegodnego męża nie chwal dla jego bogactwa. Zdobywaj perswazją, a nie przemocą. Cokolwiek zrobisz dobrego, przypisuj to bogom. Od młodości do starości zachowuj mądrość jako rzecz najniezbędniejszą: jest pewniejsza od wszelkich innych dóbr".



[28.03.2024, Toruń]

2 komentarze:

  1. Jak każdy filozof mówi mądrze, ale oczywiście nie ze wszystkim się zgadzam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, ja również nie ze wszystkim się zgadzam, tym bardziej, że od przypisanych temu filozofowi słów, ale generalnie w tym cyklu chodzi mi prezentowanie poglądów różnych filozofów.

      Usuń