ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

15 marca 2024

TEATR [1] - TRISTAN 1946 – JANUSZ MAJEWSKI - MARIA KUNCEWICZOWA



 https://vod.tvp.pl/teatr-telewizji,202/tristan-1946,302647


TRISTAN 1946 – JANUSZ MAJEWSKI

Premiera – 14.03.1971

Scenariusz - Janusz Majewski

Na podstawie książki Marii Kuncewiczówny „Tristan 1946”

Realizacja TV - Alicja Ślężańska

Scenografia - Krystyna Mielech


Obsada:

Zofia Mrozowska (Wanda, matka Michała)

Andrzej Seweryn (Michał)

Gustaw Holoubek (Prof.Bradley)

Małgorzata Braunek (Kathleen)

Wanda Lothe-Stanisławska (Rebeka)

Wiesława Mazurkiewicz Wiesława (Brownie)

Danuta Szaflarska (Laura)

Seweryn Butrym (Płk.Mitchell)

Aleksander Gąssowski (Stevens)

Artur Kwiatkowski (Ernest)


Fabuła rozpoczyna się w roku 1946.

Młody Polak, Michał, przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Nie ma ze sobą żadnego bagażu, a jedyną rzeczą jaką posiada jest słoik z językiem Niemca, którego bohater tuż po wojnie spotkał w lesie i postanowił się zemścić. Odciął mu język mając w pamięci ogromne cierpienie jakiego doświadczył w czasie okupacji – jego ojca zabito wraz z kobietą, z którą żył.

Rodzice Michała nie byli razem – jego matka, Wanda Gaszyńska już w trakcie okupacji mieszkała w Anglii, gdzie wiodła dość spokojne, dalekie od okrucieństwa wojny, życie. Związała się z Freddym i uznawała się za jego żonę, choć nigdy nie wzięli ślubu. Wanda nie miała pełnej świadomości tego co dzieje się w jej ojczystym kraju. Nie interesowała się losem swojego syna, gdyż wciąż żywiła do niego urazę – gdy wybuchła woja Michał odmówił jej wyjazdu za granicę. Gdy dowiaduje się, że Michał przybywa do Anglii, wcale nie spieszy się na spotkanie z nim. Zapewniła mu mieszkanie u swojego londyńskiego przyjaciela i stopniowo przyzwyczajała się do myśli, że wkrótce zobaczy się z długo niewidzianym dzieckiem.

Podczas pobytu w Londynie Michał ciężko zachorował na kręgosłup – to właśnie w szpitalu poznał Kathleen, która pracowała tam jako laborantka. Michał pomógł jej w znalezieniu pracy sekretarki i znajomego, bogatego starca dr Bradley’a. Kathleen wkrótce wyszła za niego za mąż, jednocześnie wdając się w poważny romans z Michałem. Ich miłość w pewnym sensie jest zakazana. Losy bohaterów kończą się jednak inaczej niż relacja Tristana i Izoldy ze średniowiecznego mitu – Michał i Kathleen rozstają się. Dziewczyna została aktorką, a Michał wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył rodzinę. Pomimo tego, że rozstali się i nigdy więcej nie zobaczyli, nie zapomnieli o sobie, a każdy kolejny związek mierzyli miarą namiętnej miłości zrodzonej w londyńskim szpitalu.


[15.03.2024, Toruń]

2 komentarze:

  1. Bardzo cenię książki Marii Kuncewiczowej...
    Z pewnością trochę dlatego że patrzę na nie przez pryzmat mojego ukochanego Kazimierza nad Wisłą...
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, to przez te "Dwa księżyce" - świetna książka i film.

      Usuń