ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

05 marca 2024

KARTKA Z KALENDARZA - 05.03.2024


Kartka z kalendarza na dzień 5 marca 2024 roku

Wtorek


Imieniny dzisiaj obchodzą: Adrian, Oliwia oraz Adrianna, Fokas, Fryderyk, Gerazym, Jan, Jeremiasz, Konon, Krzysztof, Marek, Pakosław, Teofil, Wergilia, Wergiliusz, Wirgilia, Wirgiliusz, Wolimir, Wacław


Przysłowia na dziś:

Gdy marzec suchy, kwiecień nagradza, bo deszcze sprowadza”

Nie ma w marcu wody, nie ma w kwietniu trawy”

Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopada obraz żywy”

Czego nie dokaże marzec, dokaże kwiecień”


Słońce

Świt: 05:36

Wsch. Sł.: 06:09

Zenit: 11:47

Zach. Sł.: 17:24

Zmierzch: 17:58

Dzień jest dłuższy od najkrótszego o 3 godziny 28 minut 55 sekund

Cytat dnia:

By zbliżyć się do dru­giego człowieka trze­ba oder­wać się od siebie

Stefan Garczyński


5 marca 1825 roku w Warszawie urodził się Kazimierz Kaszewski - krytyk literacki, teatralny i tłumacz. [zm. 30 czerwca 1910 roku w Warszawie



Poniżej tekst będący genezą tragedii antycznej Sofoklesa „Antygona”

GENEZA „ANTYGONY”

[pisownia oryginalna]


Osnowę tragedyi wziął Sofokles z cyklu podań tebańskich (w starożytnej Beocyi, dzisiaj złączonej z Attyką w jedną prowincyę grecką), dotyczących rodu Labdaka, a w szczególności potomków nieszczęśliwego Edypa. Jego synowie; Eteokles i Polinik (Polynejkes) wiedli zaciętą walkę o władzę nad Tebanami. W osobistym boju pod Tebami śmierć sobie wzajem zadają. Rządy obejmuje ich wuj Kreon. Wyprawiwszy Eteoklesowi pogrzeb z czcią należną i stosownymi obrzędami, zakazuje pod karą natychmiastowego ukamienowania grzebać ciało Polinika dlatego, że on złączył się był z wojskami wrogów tebańskich, byle tylko gród rodzinny zdobyć.

Wówczas, siostra obudwu, Antygona, postanawia nie zważać na ten zakaz, obrażający uczucia rodzinne i Polinika choć potajemnie przykryć ziemią, odbywszy wprzódy należne zmarłym obrządki. Lubo młodsza jej siostra Ismena odradza jej spełnienie tego niebezpiecznego przedsięwzięcia, ona z sercem nieulękłem przywodzi je do skutku. Schwytana i stawiona przed Kreonem, nie zapiera się czynu bynajmniej, lecz przeciwnie wyznaje, i wiedziała o zakazie, wydanym przez władcę, lecz za ważniejsze nadeń poczytywała niepisane prawo obyczajowe, nakazujące cześć zmarłym. Kreon, pomimo wstawiennictwa, wniesionego za Antygoną przez swego syna Hemona (Hajmona), który był jej narzeczonym, uważa za swój obowiązek ukarać przestępczynię i każe ją żywcem zamknąć w pieczarze grobowej.

Wówczas występuje wieszczbiarz Tyrezyasz (Tejresias) i zapowiada karę, mającą spaść na króla za jego postępek, za znieważenie prawa bogów podziemnych, roztaczających opiekę nad zmarłymi. Zapóźno Kreon objawia żal; przybywszy do pieczary, już widzi Antygonę umarłą a syna swego przebijającego się mieczem. Za powrotem do domu dowiaduje się, iż żona jego Eurydyka również śmierć sobie zadała. Życie wśród rozpaczy stanie mu się męką najsroższą.

Do tej zasadniczej osnowy niewiele dodał Sofokles szczegółów zewnętrznych, ale wszystkie charaktery pogłębił; a mistrzowskiem rozwinięciem kollizyj stworzył jedno z największych arcydzieł poezyi.


[05.03.2024, Toruń]

1 komentarz:

  1. Omawianie Antygony w liceum bardzo miło wspominam, mieliśmy kreatywnego polonistę:-)
    jotka

    OdpowiedzUsuń