https://35mm.online/vod/fabula/pelnia
PEŁNIA - ANDRZEJ KONDRATIUK
Rok produkcji: 1979
W wynajętym pokoju we wsi Łacha koło Serocka mieszka architekt z Warszawy pan Wojtek, którego zmęczyła wieczna pogoń za sukcesem, kontakty z najbliższym otoczeniem i w ogóle wszelkie "dobrodziejstwa" życia w mieście. Na pytanie, co robi na tym odludziu, odpowiada: "Odbieram zaległy urlop za wszystkie minione lata". Stara się o głębszy kontakt z naturą, z urzekającym światem rozlewisk wielkiej rzeki, z biologicznym rytmem przyrody. Klimat odosobnienia sprzyja rozmyślaniom i bilansowaniu przebytej drogi życiowej. Udaje mu się z powodzeniem wkupić w miejscowe towarzystwo. Bez trudu nawiązuje nić porozumienia z miejscowymi ludźmi, którzy go interesują, a ich dramaty szczerze wzruszają. Mieszkańcy Łachy wyczuwają jego przyjaźń i zainteresowanie. Chętnie z nim rozmawiają, gotowi wyjawiać najgłębsze tajemnice. Tak więc bufetowa Zosia, robiąca zaocznie maturę, prosi o pomoc w napisaniu pracy, panu Mietkowi służy Wojtek radą w sprawie odwołania od decyzji władz zabraniających rozbudowy gospodarstwa, a uważany już za zupełnie straconego Janek wzrusza go opowieścią o swoich życiowych zawodach. Wkrótce Wojtek staje się jednym z nich.
Któregoś dnia "świat" zaczyna się jednak upominać o bohatera. Przyjeżdża żona Wojtka, popularna aktorka, z którą - jak przyznaje - łączy go tylko "duże mieszkanie''. Kobieta nie może zrozumieć sensu ucieczki męża, nie potrafi skłonić go do powrotu. Nie udaje się to również Romanowi, przyjacielowi z dawnych zetempowskich czasów, fałszywie tłumaczącemu sobie motywy postępowania Wojtka. Tymczasem Wojtek sam decyduje się na powrót do pracy, do domu. Wyjeżdża silniejszy, bardziej odporny psychicznie, bogatszy o wiele spostrzeżeń i przemyśleń, na które nie mógłby się zdobyć w swoim miejskim środowisku.
[opis z portalu https://35mm.online/vod/fabula/pelnia]
"Pełnia" to jeden z najciekawszych filmów nieodżałowanego Andrzeja Kondratiuka. Jest opowieścią o ucieczce od bezustannego pośpiechu, które jest cechą wielkiego miasta. Akcja filmu rozgrywa się na wsi, gdzie, zdaniem scenarzysty i reżysera życie biegnie swoim torem, nie jest szczególnie atrakcyjne, ale szczere, gdzie kontakty międzyludzkie są pozbawione dwuznaczności, a ich prostota powoduje, że główny bohater filmu znajduje w tym miejscu prawdziwe szczęście, pozbawione fałszu i obłudy.
Ten niekomercyjny i niskonakładowy, jak to zwykle bywa u Kondratiuka obraz filmowy przyciągną do współpracy grono najwspanialszych aktorów. W postać Wojtka, architekta pragnącego dokonać w swoim życiu głębokiej zmiany wcielił się Tomasz Zaliwski. Główny bohater nie dość, że z łatwością przystosowuje się do warunków życia panujących w oddalonej od cywilizacji wsi leżącej nad Zalewem Zegrzyńskim, to dodatkowo jako wykształcony mieszczuch stara się pomóc starszemu małżeństwu, któremu nie pozwala się pobudować większej obory oraz pani sklepikarce, która przygotowuje się do matury. Inteligent Wojtek znajduje też wspólny język z wiejskim pijaczkiem, cwanym Jankiem, którego prześwietnie zagrał Janusz Gajos. Znalazło się w tym filmie miejsce dla aktora teatralnego – Jana Świderskiego grającego rozumnego, przedwojennego pastucha. Świetny jest też Tadeusz Fijewski (ostatnia role filmowa tego wybitnego aktora) – rybaka / wędkarza, który wypowiada się w prosty, acz uzasadniony sposób na temat ekologii. Niezwykle ciekawą i prawdziwą postać sprzedawczyni stworzyła Anna Seniuk. Świetną grę aktorska dopełniają Roman Kłosowski, Anna Milewska, Iga Cembrzyńska i Józef Nowak.
Film ze wszech miar wart obejrzenia.
Reżyseria - Andrzej Kondratiuk
Scenariusz - Andrzej Kondratiuk
Zdjęcia - Witold Leszczyński
Obsada aktorska:
Tomasz Zaliwski - Wojtek
Tadeusz Fijewski - dziadek Foton
Jan Świderski - pastuch Teodor
Roman Kłosowski - towarzysz Roman
Janusz Gajos - Janek
Józef Nowak - Mietek
Iga Cembrzyńska - żona Wojtka
Anna Milewska - Helena, żona Mietka
Anna Seniuk - sklepowa Zosia
Zofia Kopacz - barmanka Karinka
Franciszek Dzierżanowski - pan Franek
[30.06.2023, Toruń]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz