CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

09 czerwca 2023

SZTUKA - JAN STEEN (1626 - 1679) - MALARSTWO RODZAJOWE

 

Jan Steen, siedemnastowieczny holenderski malarz, wyróżniał się na tle współczesnych swoim bogatym dorobkiem, który obejmował portrety, tematy historyczne i biblijne, malarstwo rodzajowe i pejzaże. Niemniej jednak w sztuce Steena istnieją charakterystyczne cechy, w szczególności nacisk na aspekty opowiadania historii i humor w jego obrazach.


Jan Steen urodził się w 1626 roku w Lejdzie w zamożnej rodzinie piwowarów. Nie wiadomo. W 1648 roku został zarejestrowany jako malarz w Lejdzie. Z relacji współczesnych wynika, że u takich malarzy jak: Nicolaes Knüpferw z Utrechtu i Adrian van Ostadew z Haarlemu. Był też uczniem Jana van Goyenaw z Hagi, którego córkę – Margiet poślubił w 1649 roku. Para mieszkała w Hadze, gdzie Steen zaczął budować swoją reputację.

Steen często wcielał się w swoje obrazy, wcielając się w różne role: NP. w ”Wizycie lekarskiej ”(1663-1665) odgrywa komiczną rolę głupca.

Steen mieszkał w Hadze do 1654 roku, po czym przeniósł się do Delft, gdzie wydzierżawił browar od miejscowego piwowara. Podczas gdy Steen nadal sprzedawał obrazy, nie wystarczało to na utrzymanie rodziny, a browar stał się kolejnym źródłem dochodu. Z tego powodu niektórzy spekulowali, że świąteczne sceny picia i zabawy Steena były oparte na jego życiu jako karczmarza. Co więcej, ponieważ często przedstawiał siebie na swoich obrazach grupowych, kuszące jest myślenie, że te portrety były wierne życiu Steena. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że Steen zrozumiał, że był to sposób na pozycjonowanie i promowanie siebie jako malarza.

W 1660 roku Steen wraz z rodziną przeniósł się do Haarlemu. W tym okresie Steen pracował z większymi formatami i stworzył niektóre ze swoich najbardziej rozpoznawalnych obrazów, m.in. „Tańcząca para” (1663). Z biegiem czasu Steen pokazał więcej improwizacji w swoich obrazach. WŚwiętowanie Narodzin(1664) i Jak to słyszysz , relacje przestrzenne stają się mniej wyraźne. Zamiast tego Steen skupił się na konstruowaniu złożonych kompozycji i starannym opracowywaniu gestów i spojrzeń swoich postaci. Po śmierci żony Margriet w 1669 roku Steen przeniósł się do Lejdy. W 1673 ożenił się z Marią van Egmond, z którą wkrótce miał syna. W późnych latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XVII wieku Steen stworzył więcej obrazów biblijnych niż na wcześniejszych etapach swojej kariery, jak np.Samson i Dalila(1668) iUczta weselna w Kanie(ok. 1670-1672). Steen zmarł w 1679 roku w wieku pięćdziesięciu trzech lat.


1. WIEJSKA BIESIADA



2. WIZYTA LEKARSKA



3. TAŃCZĄCA PARA



4. OFIARA IFIGENII



5. DZIEWCZYNA JEDZĄCA OSTRYGI



6. AUTOPORTRET Z LUTNIĄ



7. NAUCZYCIEL W SZKOLE



8. PRÓŻNIACY



[09.06.2023, Toruń]

2 komentarze:

  1. Powiększyłam sobie obrazy i widzę, że artysta przywiązywał wielką wagę do detali...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Holenderscy malarze przywiązywali duża uwagę do detali...to prawda.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń