ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

05 października 2016

VIOLA DA GAMBA

Bohaterem muzycznym kawiarenki będzie dziś viola da gamba, strunowy instrument muzyczny o miękkim, subtelnym i cichym brzmieniu; instrument powstały już w XV wieku i wykorzystywany w epoce renesansu i baroku dla prowadzenia tematów muzycznych solo, jak i też w otoczeniu innych instrumentów wykorzystywanych w muzyce kameralnej.
Takim towarzyszącym violi da gamba instrumentem mógł być klawesyn, jak w przedstawionej poniżej sonacie Jana Sebastiana Bacha.


Możliwe że najsłynniejszym współczesnym muzykiem grającym na violi da gamba jest Katalończyk, Jordi Savall, odkrywca, propagator i wykonawca muzyki dawnej, renesansowej i barokowej. Savall jest również twórcą znakomitego kameralnego zespołu Hesperion XXI.
W poniższym nagraniu "Folia Espagna" - klasyczna barokowa sonata



W przestrzeni muzycznej kreowanej przez Savalla pojawiają się utwory muzyczne zarówno tak sławnych kompozytorów jak Bach, Corelli czy Telemann, jak i też w repertuarze tego wirtuoza odnaleźć można twórców mniej znanych, a muzyczne inspiracje czerpane są ze źródeł ludowej muzyki hiszpańskiej, arabskiej, tureckiej, armeńskiej, żydowskiej i galijskiej.
Poniżej kompozycja mniej znanego, włoskiego muzyka, Innocentio Albertiego  z Treviso, żyjącego na przełomie 
XVI i XVII wieku.



I na koniec szesnastowieczna angielska ludowa kompozycja nieznanego autora "Greensleeves". Viola da gamba w dłoniach Savalla przepięknie opowiada balladę, być może śpiewaną dawnymi czasy przez brytyjskich żeglarzy

[05.10.2016, Dobrzelin]

6 komentarzy:

  1. Klik dobry:)
    Dziś w Kawiarence muzycznie. Ach, jak miło posiedzieć przy muzyce...

    Poproszę kawę i szarlotkę. ;) :)

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamówienie jak najbardziej przyjęte... zapraszam :-)

      Usuń
  2. Bardzo dostojny instrument. Niebawem będę uczestniczyć w zajęciach dla uczniów, na których filharmonicy zaprezentują swoje instrumenty, bardzo sie cieszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a to bardzo miłe, że zetkną się z instrumentami innymi niż gitara :-). Za moich archiwalnych czasów, do Adama Mickiewicza liceum, gdzie miałem zaszczyt się uczyć co miesiąc przyjeżdżali muzycy z łódzkiej filharmonii, wprawdzie nie była to cała orkiestra... ale jednak warto było posłuchać tej innej muzyki... pozdrawiam

      Usuń
  3. A ja dziękuję za ten instrument, którego nie znałam viola da gamba. Piękny dziś mam poranek, zaczął się koncertowo.
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... viola da gamba wytwarzana jest i dzisiaj, w różnej wielkości, co ma związek ze skalą dźwięku - od altowej po basową, przypominającą brzmienie kontrabasu... i mnie te dźwięki sie podobają.... pozdrawiam

      Usuń