Tym razem obrazy mistrza z późniejszego okresu jego twórczości, tj. namalowana w Tahiti.
1. Paul Gauguin (Francja, 1848-1903)
Arearea (1892)
Musée d'Orsay, Paryż
W kwietniu 1891 roku Gauguin wyruszył na swoją pierwszą wizytę na Tahiti w poszukiwaniu śladów prymitywnego stylu życia. Inspirację dla wyimaginowanych scen w swoich obrazach czerpał z tego, co widział wokół siebie, a także z lokalnych opowieści i starożytnych tradycji religijnych. Arearea jest reprezentatywna dla tych dzieł, w których sen i rzeczywistość współistnieją.
2. Paul Gauguin
Vahine no te Tiare (Kobieta z kwiatem) (1891)
Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhaga
Gauguin namalował tę kobietę mieszkając w wiosce Mataiea na Tahiti. Przeniósł się do Punaauia w 1897 roku, gdzie stworzył arcydzieło "Skąd przychodzimy", a następnie mieszkał przez resztę życia na Markizach, wracając do Francji tylko raz, kiedy malował w Pont-Aven.
3. Paul Gauguin
Ia Orana Maria (Zdrowaś Mario) (1891)
Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
"Wyjeżdżam, by zaznać ciszy i spokoju, by uwolnić się od wpływu cywilizacji. Chcę robić tylko prostą, bardzo prostą sztukę, a żeby móc to robić, muszę zanurzyć się w dziewiczej naturze, nie widzieć nikogo poza dzikusami, żyć ich życiem, nie myśląc o niczym innym, jak tylko o oddaniu, tak jak zrobiłoby to dziecko, koncepcji ukształtowanych w moim mózgu i zrobić to za pomocą prymitywnych środków sztuki, jedynych środków, które są dobre i prawdziwe ".
4. Paul Gauguin
5. Paul Gauguin
Duże drzewo (1891)
Muzeum Sztuki w Cleveland
Zniesmaczony materializmem europejskiego społeczeństwa, Gauguin porzucił rodzinę i karierę maklera giełdowego i wyjechał na Tahiti w 1891 roku. To płótno jest jednym z pierwszych obrazów, które ukończył na wyspie. Jego bogata kolorystyka i stylizowane postacie miały być zarówno symboliczne, jak i tajemnicze, przywołując prywatne myśli i emocje. "Uzyskuję symfonie" - pisał - "harmonie, które nie reprezentują niczego rzeczywistego w absolutnym znaczeniu tego słowa".
6. Paul Gauguin
Pejzaż tahitański (1891)
Minneapolis Institute of Arts (Julius C. Eliel Memorial Fund)
Paul Gauguin udał się na Tahiti w 1891 roku w poszukiwaniu nowych, egzotycznych motywów, ale także w celu ucieczki od europejskiej cywilizacji, którą uważał za sztuczną i duchowo upadłą. Ten obraz, jeden z pierwszych namalowanych przez niego na Morzach Południowych, prezentuje charakterystyczny dla artysty postimpresjonistyczny styl. Gauguin wykorzystał w nim faliste kontury i intensywne kolory, aby wyrazić radość i spokój inspirowane bujną tropikalną przyrodą. Tahiti stało się domem Gauguina przez większość ostatnich dwunastu lat jego życia. O swoich tahitańskich obrazach powiedział kiedyś, że chciał namalować luksusową i nieokiełznaną naturę oraz tropikalne słońce.
7. Paul Gauguin
Nafea faa ipoipo (Kiedy wyjdziesz za mąż?) (1892)
Kunstmuseum, Bazylea
8. Paul Gauguin
Pastorales Tahitiennes (1892)
Ermitaż, Sankt Petersburg
Gauguin początkowo spędził dwa lata na Tahiti (1891-1893), a następnie powrócił w 1895 roku. Praca ta została namalowana podczas tego pierwszego pobytu i oddaje idyllę naturalnego prymitywnego życia, którego Gauguin szukał, kiedy wyruszył do Polinezji. Połączył to romantyczne marzenie ze swoimi żywymi wrażeniami z egzotycznego krajobrazu i dzikiej przyrody, niezwykłego wyglądu mieszkańców wyspy i ich naturalnego wdzięku, ich tajemniczych wierzeń i rytuałów.Jedna z tahitańskich dziewcząt gra na flecie: Tahitańczycy poświęcili muzykę fletową bogini Księżyca. Jest wieczór, kiedy słońce zachodzi i rozpoczynają się rytualne tańce i muzyka na cześć bogini. Obok psa znajduje się prawdopodobnie naczynie do składania ofiar z małych ptaków i tym podobnych, wyrzeźbione z dyni. Obraz składa się z kombinacji czystych kolorów, rytmicznego układu linii i szerokich obszarów koloru, co jest w harmonii z tematem muzycznym.
[24.01.2024, Toruń]
Och, jak miło pobyć chwilę z tymi obrazami. Bardzo lubię twórczość tego artysty. Z prezentowanych tu dzieł bije spokój dobra harmonia z naturą. Najmilszy dla mojego oka jest: "Kiedy wyjdziesz za mąż":))
OdpowiedzUsuńCieszy mnie, że i Tobie podoba się twórczość tego artysty. Te późniejsze obrazy Gauguina pełne są kolorów i oznaczają się świetną kompozycją. Ja preferuję "Areareę" i "Zadumaną"
UsuńPiękna galeria, dawno w żadnej nie byłam, dobrze że jest twój blog:-)
OdpowiedzUsuńJak to dobrze ogladac tak wspaniale obrazy...
OdpowiedzUsuńStokrotka