CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

21 lutego 2021

ZAPISKI Z CZASÓW DYKTATURY (317-319) SŁOWO. PRZEZ PROWANSALSKIE ALPY. GŁÓD.

 

317.

Spostrzegam jedną zasadniczą rzecz. Obraz i dźwięk działają na wyobraźnię bardziej niż słowo, słowo pisane. Staliśmy się cywilizacja obrazkową. Czy to dobrze, czy źle? Nie mnie to osądzać. Stawiam na taką kolejność:

1) obraz 2) dźwięk (muzyka/melodia) 3) słowo.

Jeśli na ten przykład jesteś opiekunem grupy młodzieży, z która odbyleś fascynującą podróż i opowiadasz o niej opowiadasz rodzicom tychże młodych ludzi, to najintensywniej odniosą się do prezentacji zdjęć, także filmów zrobionych podczas eskapady. Następnie rodziców zainteresuje muzyka… ot ktoś zagrał na gitarze albo cała grupa śpiewa jakąś wesołą piosenkę. Na koniec zaistnieją w świadomości rodziców słowa.

Same słowa w cywilizacji obrazkowej niewiele dzisiaj znaczą.

Myślę, że trochę szkoda, że słowa wloką się na końcu, bo właśnie zrozumienie słów daje największe pole do popisu naszej wyobraźni. Kiedy posługujemy się obrazem, tak zmasowanej wyobraźni nie potrzeba, ale pisze o tym ten, dla którego słowa są na pierwszym miejscu, więc to, co napisałem jest jak najbardziej subiektywne.

318.

Powracam pamięcią do swoich służbowych, transportowych podróży. Francja. Jadę z południa, powiedzmy że z Tulonu, Marsylii, bądź też bliżej z Aix-en-Provence do Grenoble, a może dalej, do Włoch pod Turyn. Poruszam się trasą między innymi 4085, potem 85-tką. Dojeżdżam więc do Sisteron,

  • dojeżdżam do Sisteron

miasteczka położonego u podnóża skalistych gór, gdzie znajduje się słynna cytadela (tam więziono Jana Kazimierza zanim został królem Polski) 

  • Sisteron

i podążam dalej, równolegle do autostrady 51, przecinam prowansalskie Alpy, kierując się w stronę Wysokich. Widoki przednie, zwłaszcza w okolicach przełęczy Col de-la-Faye. 

  • Col de-la-Faye.

Widoki przednie, zwłaszcza w okolicach przełęczy Col de-la-Faye. 

  • Widoczek 1.

  • Widoczek 2.

A wcześniej przedzierając się jeszcze przez Alpy Prowansalskie, takie oto zakrętasy. W tym miejscu często wyznaczane sa odcinki specjalne w Rajdzie Monte Carlo.

  • Fragment krętej górskiej drogi

Dalej jest Gap, 94-ką do Briancon, następnie przełęczą Col de Montgenèvre do Włoch, pod Turyn
.

319.

Na dzisiaj przygotowałem wiersz Stanisława Grochowiaka

Głód

A jednak jest w nas ten głód życia. Dziesięć, co nas rozdziela,

Dziesięć, co nam każe w żałobną muzykę

Wnosić wasze uszy martwe, jak woskowe lichtarze,

Na oczy ślepych wchodzić garścią bzu wilgotną.


Płaczemy śmierć cudzą, tak, na zawsze cudzą.

Przygodę innych, legendę nie o nas:

Garsteczką gliny nabrzmiałą od słońca,

Krzykiem wtulonym w pachnące chusteczki.


A jednak jest w nas ten głód życia. Ten ogród, gdzie taniec

Wiedziemy jak dzieci, odginając głowy,

Oślepieni stadem motyli tańczący nad nami,

Zabijających

Nalotami skrzydeł.


[21.02.2021, Toruń]


8 komentarzy:

  1. Wielu wychowawców dzisiaj przygotowuje relacje obrazkowe z życia klas i najwięcej osób zagląda na FB. Sam jednak przyznasz, że ciekawostki ze świata najlepiej zobaczyć na własne oczy:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, naocznie najlepiej, potem zrobić zdjęcia (ciekawe, że dzisiaj nie rysujemy wspomnień), ale chyba najtrudniejszy jest opis słowny, taki, który zachęciłby innych do obejrzenia tych miejsc, w których sami byliśmy.

      Usuń
  2. Jako wzrokowiec nie miałabym nic przeciwko obrazkom, gdyby słowny komentarz do nich był prawdziwy. Obyśmy jak najdłużej mieli ten głód życia. Uściski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednakowoż chyba najbardziej wartościowe są takie obrazy, którym nie potrzeba opisu.. co najwyżej tytuł.
      Jest jeszcze wiele pozytywnych głodów. |Pozdrawiam.

      Usuń
  3. Kawiarenko - Piękne masz zapisane w pamięci wspomnienia i widoki z podróży.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natomiast szczegółów już nie pamiętam. Może dlatego, że akurat tą drogą w obie strony podróżowałem chyba kilkanaście razy, więc skąd dokładnie dokąd wymazało mi sie z pamięci.

      Usuń
  4. Klik dobry:)
    Wyobraźnia jest niezbędna do zrównoważonego rozwoju, a obrazek na wyobraźnię raczej nie działa tak silnie, jak słowo. Szkoda więc, że słowo tak niewiele dzisiaj znaczy.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trafiłaś w "samo sedno tarczy" :-)
      O to mi właśnie chodziło, że słowa, czy jak kto chce... wyrazy, zdania, język pisany z racji tego, że są abstrakcyjne, umowne, wymagają od nas silniejszej wyobraźni, natomiast obraz jest podany jak na tacy, chociaż z drugiej strony o takim obrazie można się rozpisywać, że hej.... Pozdrawiam przedwiosennie

      Usuń