Niemiecki ar tysta Georg Scholz dorastał w Wolfenbüttel w Dolnej Saksonii i studiował sztukę w Akademii Karlsruhe. Później studiował w Berlinie pod kierunkiem Lovisa Corintha. Po odbyciu służby wojskowej w I wojnie światowej powrócił do malarstwa, pracując w stylu łączącym idee kubistyczne i futurystyczne. W 1919 Scholz został członkiem Partii Komunistycznej, a jego prace w ciągu następnych kilku lat ostro krytykowały porządek społeczny i gospodarczy w powojennych Niemczech.
Jego najbardziej znany obraz „Industriebauern” ("Rolnicy przemysłowi") pochodzi z 1920 roku. Przedstawia rolnika z Biblią - (pieniądze tryskają mu z czoła), siedzącego obok monstrualnej żony, która tuli prosiaka. Ich odrażający z wyglądu, podobnie jak i jego rodzice syn, z rozwartą głową, wskazującą na jej pustkę, torturuje żabę (nadmuchuje ją przy pomocy rurki). Ewidentnie jest to praca nie pozbawiona sarkazmu. Scholz ukazuje w niej karykaturalną, bogatą rodzinę jakich wiele w Niemczech.
Scholz szybko stał się jednym z liderów ruchu Neue Sachlichkeit (Nowa Rzeczowość), grupy artystów uprawiających cyniczną formę realizmu, w skład której weszli także Max Beckmann, George Grosz i Otto Dix. Przez kilka lat twórczość Scholza rywalizowała z ich brutalną szczerością i okrucieństwem. Jednak w 1925 jego podejście podejście do tematów malarskich złagodniało i artysta zbliżył się do neoklasycyzmu, czego wyrazem jest "Krajobraz w pobliżu Berghausen", a także urokliwe, bliskie poetyce malarstwa naiwnego obrazy przedstawiające małe niemieckie miasteczko.
W 1925 Scholz mianowany został profesorem Badeńskiej Państwowej Akademii Sztuki w Karlsruhe. Pisał też artykuły do pisma satyrycznego Simplicissimus, a w 1928 odwiedził Paryż, gdzie szczególnie docenił twórczość Pierre'a Bonnarda.
Wraz z dojściem do władzy Hitlera i narodowych socjalistów w 1933 Scholz został usunięty ze stanowiska nauczyciela. Uznany za „artystę zdegenerowanego”, jego prace znalazły się wśród skonfiskowanych w ramach nazistowskiej akcji oczyszczania kultury niemieckiej. W 1939 roku zabroniono mu malowania.
W 1945 roku francuskie siły okupacyjne mianowały Georga Scholza burmistrzem Waldkirch, małego miasteczka w Badenii-Wirtembergii, ale zmarł w tym samym roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz