CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

12 lutego 2022

FRAZEOLOGIZMY (70-90)

 

"Houston, mamy problem"


71. gadać od rzeczy ◦pospolicie - wypowiedź pozbawiona głębszego sensu, niedorzeczność:

" Nigdzie nie będę jeździł po nocy. Marcin powiedział, że jeżeli zrobi się późno to zostanie swojego kolegi na noc i wróci jutro rannym pociągiem. Przestań gadać od rzeczy, to dorosły człowiek, a nie dzieciak, więc może sam decydować o swoim postępowaniu.", także: pleść od rzeczy.


72. gadające głowy ◦publicystyczne - program publicystyczny, którego obraz przekazywany doodbiorcy prezentuje jedynie siedzących i dyskutujących polityków, komentatorów, dziennikarzy itd.:

"Nic, tylko gadające głowy w tej telewizji, odkąd zaczęła się kampania wyborcza".


73. gapić się jak sroka w kość/gnat - wpatrywać się w jeden punkt, dziwić się czemu, nie ruszając się z miejsca:

"Co się gapisz jak sroka w gnat? Woreczki na plecy i nosimy, tutaj nie ma windy. Chłop jak się patrzy, a 25 kilogramów cementu nie uniesie. Byś się wstydził, popatrz na Wieśka: emerytura za pasem, a dźwiga aż miło", także: patrzeć jak sroka w kość/gnat.


74. garnąć się do czegoś/do kogoś jak muchy do miodu - w wielkiej liczbie, tłumnie także: ciągnąć do czegoś/do kogoś jak muchy do miodu.


75. gasnąć w oczach - w szybkim tempie tracić siły, stawać się słabszym, także: ginąć w oczach


76. gdzie diabeł mówi dobranoc - z dala od miast, terenów zamieszkałych przez większe skupiska ludzkie; głęboka prowincja, także: tam gdzie diabeł mówi dobranoc.


77. gdzie popadnie - byle gdzie, byle jak; przypadkowo, przypadkiem, bez zastanowienia, pierwszy z brzegu itp., także: co popadnie.


78. gest teatralny - przesadny, sztuczny, nieodpowiedni do sytuacji gest, ruch ciała:

"Napastnik włoski upadł w polu karnym, chcą wymusić rzut karny. Sędzia jednak nie dał się nabrać na jego teatralne gesty". często w odmiennym szyku: teatralny gest.


79. gęsia skórka - skóra ludzka, która pod wpływem odczuwania zimna, nagłej zmiany temperatury otoczenia lub silnych emocji wygląda jak skóra ptaka domowego pozbawionego pierza, także: dostać/dostawać gęsiej skórki.

80. ginąć w oczach - w szybkim tempie tracić siły, stawać się słabszym: "Dowiedzieliśmy się o jego chorobie tuż po Bożym Narodzeniu. Choroba zabierała go szybko. Z dnia na dzień ginął w oczach, zgarbił się, postarzał i jedynie jego wesołe oczy pozwalały nam rozpoznawać w nim naszego najlepszego przyjaciela".


81. harować jak głupi/głupi osioł - pracować bardzo dużo, często bez zauważalnych efektów, także: harować jak dziki osioł.


82. harować jak koń/wół - pracować bardzo ciężko.


83. handel żywym towarem - o czerpaniu korzyści ze sprzedaży ludzi:

"Niestety, jeszcze w wielu krajach trzeciego świata spotykane są przypadki handlu żywym towarem. Szczególnie zagrożone są dzieci i młode kobiety".


84. hiena cmentarna, hieny cmentarne - o ludziach okradających groby: "Musieliśmy odnawiać grobowiec w tydzień po remoncie. Okazało się, że dla hien cmentarnych nie ma świętości i ukradli nową klamkę i posrebrzane okucia".


85. hiobowa wiadomość/wieść - przerażająca informacja o tragedii, wielkim nieszczęściu:

Ze Stanów Zjednoczonych dochodziły hiobowe wieści o ogromnych rozmiarach powodzi w Nowym Orleanie".


86. historia o siedmiu zbójach - środowiskowe - bez treści, bez składu; działanie pozbawione sensu; opowieść niewiarygodna, także: ballada o siedmiu zbójach.


87. historia o żelaznym wilku, także: bajka o żelaznym wilku - historia zatoczyła koło, coś wróciło do początku, coś zaczyna się powtarzać.


88. Houston, mamy problem! - coś nieoczekiwanego źle wpływa na rozwój sytuacji; kłopot:

"Houston, mamy problem! Miało odbyć się głosowanie przez Internet, lecz okazało się, że serwery stacji zablokowały się w ciągu dwóch minut".


89. homerycki, homeryczny śmiech. także: śmiech homerycki, homeryczny.


90. huczy/huczało od plotek - nagle pojawiło się wiele niesprawdzonych informacji na jakiś temat:

"W mieście aż huczało od plotek, że organista zostawił żonę dla właścicielki restauracji „Nad strumieniem” i dlatego odwołano kilka ślubów w tym miesiącu"; synonim: wróble ćwierkają o czymś.


[12.02.2022, Toruń]



4 komentarze:

  1. Gadające głowy gadają od rzeczy, a my gapimy się jak sroka w gnat na to wszystko, bo sami kradną ile wlezie, a my harujemy jak głupie osły...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...świetnie wpisałaś się w środowisko frazeologiczne... gratuluję!!!

      Usuń
  2. Świetne objaśnienie utartych zwrotów j. polskiego :-)
    Serdeczności

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... zamysłem moim było przypomnienie sobie tych zwrotów; wiele z nich weszło do potocznego języka, więc przy okazji wypadałoby poznać ich znaczenie... dla mnie to trochę taka zabawa słowami... serdecznie pozdrawiam

      Usuń