CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

24 lipca 2023

SZTUKA - JAN VAN EYCK

 

  • Jan van Eyck - wczesno-niderlandzki malarz działającym w Brugii (przed ok. 1390 - 9 lipca 1441) Uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa niderlandzkiego północnego renesansu. Zatrudnił się w Hadze jako malarz i kamerdyner u Jana III Bezlitosnego, władcy Holandii i Hainaut w Hadze około 1422 r., kiedy był już mistrzem malarskim z pomocnikami warsztatowymi. Po śmierci Jana III van Eyck był zatrudniony w Lille jako nadworny malarz Filipa Dobrego, księcia Burgundii, aż do 1429, po czym przeniósł się do Brugii, gdzie mieszkał aż do śmierci.

  • Był wysoko ceniony przez Filipa i odbył szereg zagranicznych wizyt dyplomatycznych, w tym do Lizbony w 1428 r., Aby zbadać możliwość zawarcia umowy małżeńskiej między księciem a Izabelą Portugalską.

  • Oprócz Ołtarza Gandawskiego i iluminowanych miniatur Godzin Turyn-Mediolan, z pewnością przypisuje się mu około 20 zachowanych obrazów. ,

  • Van Eyck malował zarówno tematykę świecką, jak i religijną, w tym ołtarze, pojedyncze figury religijne i portrety na zamówienie. Jego prace obejmują pojedyncze panele, dyptyki, tryptyki i panele poliptyku. Był dobrze opłacany przez Filipa, który starał się, aby malarz był bezpieczny finansowo i miał swobodę artystyczną oraz mógł malować „kiedy mu się podoba”. i styl zostały przyjęte i udoskonalone przez wczesnych malarzy niderlandzkich.

1. Portret Jana de Leeuw (1436)


2. Ołtarz Gandawski (1432)


3. Portret mężczyzny z goździkiem (1435)


4. Portret Giovanniego Arnolfiniego i jego żony Giovanny Cenami (Małżeństwo Arnolfinich)


5. Św. Hieronim w swoim gabinecie (1432)


6. Portret mężczyzny w turbanie (autoportret?) (1433)


7. Portret złotnika (mężczyzna z pierścieniem) (ok. 1430)


8. Madonna w kościele



[24.07.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz