CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

15 lipca 2023

SZTUKA - WALENTIN GUBARIEW - MALARSTWO NAIWNE

 

Gubariew Walentin Aleksiejewicz urodził się w roku 1948 w ZSRR, skąd w roku 1975 przeniósł się do Białorusi. Ukończył Szkoła artystyczną Gorkiego i Moskiewski Instytut Poligraficzny. Gubariew jest zatem białoruskim malarzem i grafikiem tworzącym w nurcie sztuki naiwnej. Malarz na początku swej kariery zajmował się ilustrowaniem książek, pracował jako artysta w wydawnictwie.

W 1994 r. podpisał kontrakt na wyłączność z galerią "Les Tournesols" (Paryż), a w 2006 r. - z galerią sztuki "La Sandre Art" (Mińsk). Jego prace wystawiane są m.in. w USA, Japonii, Hiszpanii, Izraelu, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii

Droga artysty do mistrzostwa rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie, kiedy to przerysował na ścianach komórkach obrazy rosyjskich artystów - I. Lewitana, A. Sawrasowa, F. Reszetnikowa. Na trzecim roku szkoły artystycznej odkrył dzieła J. Pollocka, P. Cezanne'a, V. Van Gogha, A. Matisse'a, zwrócił się ku martwym naturom i poszukiwaniu własnego stylu.

Bohaterami jego obrazów są zwykli ludzie, którzy "nie czytali Hegla i Kanta", ale są "bezinteresowni i czystego serca", którzy podążają za własnym szczęściem. Historie jakie przedstawia na swoich obrazach często oparte na wspomnieniach z dzieciństwa i młodości, nostalgicznych motywach z czasów radzieckich.

Jego dzieła często opisują codzienne życie małych prowincjonalnych miasteczek, ale za karykaturalnymi rysami ich mieszkańców zawsze kryje się szczególne znaczenie.

Pomimo wieloletniego kontraktu z paryską galerią i propozycji zamieszkania we Francji, Gubariew wolał nie odrywać się od ziemi ojczystej. Jak sam mówi: "Ta ziemia odżywia mnie jako artystę. Znajduję inspirację i siłę fizyczną w naszym życiu, zwyczajach, tradycjach, ludziach, rozmowach".


1. WSZYSTKO DOBRZE WIDAĆ



2. MÓWIĄC O PTAKACH



3. BEZ TYTUŁU



4. JABŁKA NA ŚNIEGU



5. PEŁNIA



6. POWIEDZ, CZY ZIMA BĘDZIE DŁUGA



7. ZASIEDZIELIŚMY SIĘ



8. Z WIZYTĄ DO SZWAGRA



[15.07.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz