1968/69 - produkcja Czechosłowacja
Spalovač mrtvol ["Palacz zwłok"]
Reżyseria: Juraj Herz
Scenariusz Ladislav Fuks, Juraj Herz
Obsada:
Rudolf Hrušínský - Karel Kopfrkingl
Vlasta Chramostová - Lakmé; Maria
Jana Stehnová - Zina
Miloš Vognič - Mili
Zora Bozinova - Erna Reinke
Ilja Prachař - Walter Reinke
Karel Kopfrkingl, zapalony czytelnik książek o Tybecie, jest porządnym obywatelem i ma kochającą rodzinę. Ma żonę Dagmar (którą nazywa Lakmé), córkę Zinę - 18 lat i nieco młodszego syna Mili. Historia rozpoczyna się w 1937 r., kiedy w Czechach do głosu dochodzi rosnąca w siłę ideologia niemiecka firmowana przez Adolfa Hitlera. Wielu czeskich niedoszłych patriotów odkrywa w sobie niemiecką krew i zwraca się ku ciemnemu państwu władzy.
Karel, ojciec rodziny jest rzetelnym i stałym pracownikiem miejscowego krematorium. Bardzo lubi swoją pracę do tego stopnia, że przynosi do domu harmonogramem kremacji, a swojej rodzinie wygłasza długie wykłady o śmierci. Jego dotychczas spokojne życie, zakłócane jedynie okazjonalnymi wizytami w domu publicznym, zmienia się dopiero po przybyciu starego przyjaciela, Willego, który jest przekonanym nazistą. Entuzjasta kremacji postrzega to spotkanie jako bezprecedensową szansę do odnalezienia w sobie przysłowiowej kropli niemieckiej krwi i natychmiast zaczyna oczyszczać się z deprawujących i nieczystych wpływów żydowskich. Aby w sposób dostateczny stać się Niemcem zaczyna donosić na Żydów. Kiedy kolejka osób wywożonych do obozu koncentracyjnego jest już wystarczająco długa, Kopfrkingl zostaje awansowany na dyrektora krematorium. Jedyne, co pozostało mu z dawnych czasów, to zwyczaj czesania zwłok własnym grzebieniem. Okazuje się, że na przeszkodzie zrobienia jeszcze wiekszej kariery stoi juz tylko jego własna rodzina. Zaczyna więc od własnej żony, która ma nieczyste pochodzenie i dlatego zostaje przez niego powieszona. Przeszkadza mu też zniewieściały syn, który zupełnie nie pasuje do ideału niemieckiej męskości. Palacz zwłok pozbywa się go zapraszając syna do krematorium, a następnie zadaje mu cios rurą. Kiedy próbuje powtórzyć swój czyn z córką, Kopfrkinglowi ukazuje się osoba, która na pierwszy rzut oka jest do niego podobna. Jest to wysłannik z Tybetu, który zaprasza go do objęcia tronu w Lhasie w zamian za jego zasługi dla oczyszczenia ludzkości. Pod koniec filmu Karl Kopfrkingl wyjeżdża z kilkoma nazistami na spotkanie z nową przyszłością [jest to jedyna różnica w porównaniu z książką Fuksa - bohater zostaje przewieziony karetką do zakładu dla obłąkanych].
Kilka kadrów z filmu
[05.03.2022, Toruń]
Kadry jakby znajome, ale musiałam oglądać bardzo dawno, bo z opisu słabo kojarzę...
OdpowiedzUsuńFilm ten jest na kanale YouTube, ale tylko z napisami. Genialna wprost gra aktorska Rudolfa Hrušínskiego w roli głównego bohatera, palacza w krematorium - Karel Kopfrkingla. Jeżeli oglądałaś, a sądzę, że oglądałaś "Przygody dobrego wojaka Szwejka" [ten stary, czechosłowacki film] to Hrušínski grał właśnie Szwejka, a jest to postać całkowicie odmienna od tej ukazane w "Palaczu". Nie ukrywam, że do tego filmu doszedłem po przeczytaniu znakomitej książki Fuksa, na podstawie której Herz zrealizował ten film.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że oglądałam Szwejka i aktor jest mi znany:-)
Usuń