CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

29 marca 2022

SZTUKA - MALARSTWO RODZAJOWE

 


    Malarstwo rodzajowe jest specyficznym gatunkiem sztuki charakteryzującym się tym, że obrazuje najczęściej codzienne czynności: pracę, zabawę i inne elementy życia rodzinnego, lokalnego i społecznego Podmiotami tego typu malarstwa są ludzie wszelkich profesji i stanów wykonujący tak pospolite czynności jak gotowanie, obieranie warzyw czy też sprzedawanie różnych produktów na rynku. Ale są też prace przedstawiające grę w karty, rozmowy, okolicznościowe święta. Malarstwo te wychodzi również poza wnętrza, ukazując dziecięce gry i zabawy, tańce, polowania, podróżujących i kuligi. Obrazy malowane są w konwencji realistycznej, zaś jedną z ważniejszych wartości malarstwa rodzajowego jest to, że postaci ukazywane na płótnach nie są upiększane, podobnie zresztą jak wnętrza i przedmioty nie są udoskonalane. Często postaci i scenki rodzajowe mają charakter symboliczny, a zdarza się, jak w przypadku malarstwa Breugla starszego - moralizatorski. 

    Pierwsze obrazy tego gatunku pojawiły się  pod koniec XVI wieku, jednak sceny rodzajowe pojawiały się już w sztuce starożytnej. Szczyt popularności malarstwa rodzajowego nastąpił w połowie XIX wieku. Wśród przedstawicieli gatunku wymienić można między innymi takich malarzy, jak Pieter Bruegel i inni malarze flamandzcy, głównie XVII wieku,  Francisco Goya, Claude Monet czy Nicolas Poussin i wielu innych.

    Polscy przedstawiciele tego malarstwa to m.in. Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Juliusz Kossak czy Franciszek Ejsmond 

1. Franciszek Ejsmond (1859-1931)
Miłość macierzyńska


2. Franciszek Ejsmond 
Wnętrze


3. Francisco Goya (1746 - 1828)
Nosicielka wody


4. Pieter Breugel starszy
Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki 


5. Diego Velázquez
Panny dworskie


6. Grigorij Miasojedow
Składanie życzeń młodym w domu ziemianina


7. Jan Steen
Dzień św. Mikołaja


8. Jan Vermeer
Koncert


9. Marten van Cleve Starszy (malarz flamandzki XVI w.)
Bójka chłopów z pielgrzymem


[29.03.2022, Toruń]

3 komentarze:

  1. Malarstwo rodzajowe to jak scenografia teatralna:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... a ja bym jeszcze dodał to, że stanowi swego rodzaju dokument epoki, co wobec braku podówczas fotografii jest ważne jako pamiątka o dawnych obyczajach, strojach, itp.

      Usuń
    2. o tak, to tym bardziej, bo choć wyobraźnia pomocna być może, to jednak obraz oddaje wiele detali:-)

      Usuń