Zgodnie z wyrażoną przez Schopenhauera myślą, że chwilową ulgę w cierpieniu może przynieść kontemplacja dzieł sztuki, przedstawiam w kawiarence niektóre prace Albrechta Dürera, (1471 - 1528) – niemieckiego malarza, grafika, rysownika uważanego, i słusznie, za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu.
1. Autoportret. W licznych autoportretach widać nie tylko dbałość o szczegóły, ale wręcz niezwykłą, fotograficzną nowoczesność rysów twarzy.
2. "Pokłon Trzech Króli". Idealna kompozycja, perspektywa; obraz, którego treść zaciekawia obserwatora.
3. "Święto Różańca". Zwracam uwagę na włoski błękit nieba, tudzież błękitne stroje - kolorystyka typowa dla italskich mistrzów renesansu, a Dürer był wszak Niemcem.
4."Męczeństwo Dziesięciu Tysięcy". Obraz nawiązujący do historycznego faktu o męce wypędzonych dziesięciu tysięcy chrześcijan z Kaukazu.
5. "Głowa starego mężczyzny". Niewątpliwie Albrecht Dürer był wyśmienitym rysownikiem - włosy, kształt nosa i ust, broda, zmarszczki - oddane wiernie - można się wzorować na tym portrecie.
6. "Dwa Siedzące Lwy". Wśród całego mnóstwa rysunków artysta portretował także zwierzęta. Zastanawiające jest to, że twarz tego lwa z prawej ma pewne cechy przynależne człowiekowi... może jest to spojrzenie?
7."Studium lewej ręki apostoła". Wśród wielu rysunków mistrza z Norymbergii są liczne studia rąk, dłoni, palców, głów ludzkich i zwierzęcych, które następnie artysta umieszcza w olejnych lub akwarelowych obrazach.
8. "Mąż Boleści". Szczególnie piękny drzeworyt przedstawiający, cierpienie, żal i boleść.
9. "Dwunastoletni Jezus w Świątyni". Dürer w swoich pracach odwoływał się do tematyki biblijnej, jednakowoż w jego obrazach nie ma dewocji i pouczania. Przedstawia nich pewien problem. Tu: każda z postaci różnie reaguje na nauki Jezusa.
10. "Dziedziniec dawnego zamku w Innsbrucku - bez chmur". Znakomita technika, precyzja, wierność odtwarzania rzeczywistości dotyczy również obrazów przedstawiających renesansowe miasta, a że nie jest ich zbyt wiele w twórczości Dürera, tym bardziej warto docenić tę akwarelę.
Durer był faktycznie wybitnym artystą....
OdpowiedzUsuń