Eduard Manet - PORTRET BERTHE MORISOT

Eduard  Manet  -  PORTRET  BERTHE  MORISOT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

05 maja 2024

TEATR [2] - JERZY SZANIAWSKI - ZEGAREK - JERZY ANTCZAK - 1961

 

Można obejrzeć tutaj:

https://teatrtv.vod.tvp.pl/591669/zegarek

W dramaturgii polskiej są wielkie przedstawienia, od „Odprawy posłów greckich” Kochanowskiego poprzez „Dziady” Mickiewicza i ”Kordiana” Słowackiego, a po Wyspiańskiego „Wesele”. Ale są takie sztuki jak „Zegarek” Jerzego Szaniawskiego, które wprawdzie nie posiadają znaczenia narodowego, lecz kto wie, czy istotniejsze bywają emocje i wysuwająca się w tym dramacie problematyka moralna, rozważania na temat uczciwości, honoru i godności człowieka.

Ta przedwojenna sztuka Szaniawskiego pomyślana była początkowo jako słuchowisko i znalazła uznanie wśród słuchaczy.

Wersja, do której obejrzenia zachęcam pochodzi z roku 1961 i została wyreżyserowana przez Jerzego Antczaka, a w głównych rolach obsadzeni zostali wybitni polscy aktorzy: Kazimierz Opaliński i Tadeusz Łomnicki.

Nie chcę do końca zdradzać fabuły; zasygnalizuję jednak, że pierwsza scena dzieje się w zakładzie rzemieślniczym, z którego ginie wartościowy zegarek. O kradzież podejrzany jest uczeń zegarmistrza i po stwierdzeniu tej kradzieży zostaje on (Tadeusz Łomnicki) wyrzucony z warsztatu przez właściciela zakładu (Kazimierz Opaliński). Po latach do schorowanego zegarmistrza przybywa jego dawny uczeń. Sprawa kradzieży zostaje wyjaśniona, ale czy stary zegarmistrz dowie się, kto naprawdę ukradł zegarek?

Realizatorzy:

  • Autor sztuki : Jerzy Szaniawski
  • Reżyseria: Jerzy Antczak
  • Scenografia: Wojciech Sieciński, 
  • Realizacja TV: Joanna Wiśniewska

Obsada: 

  • Kazimierz Opaliński (Zegarmistrz), 
  • Tadeusz Łomnicki (Jan), 
  • Konstanty Pągowski (Mecenas), 
  • Antonina Gordon-Górecka (Pani)


[05.05.2024, Toruń]

2 komentarze:

  1. Och, stare teatry telewizji, czekało się na to jak na święto, podobnie jak na czwartkowa Kobrę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często sięgam do starych spektakli teatralnych. Na facebooku istniała taka grupa, do której należało ponad 100 tysięcy miłośników starych polskich filmów i sztuk teatralnych. Facebook oczywiście usunął tę grupę, jak to robi zwykle z miejscami, do których zajrzeć warto... to temat na oddzielny post...

      Usuń