Eduard Manet - PORTRET BERTHE MORISOT

Eduard  Manet  -  PORTRET  BERTHE  MORISOT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

06 maja 2024

SZTUKA - DIEGO RIVERA - MEKSYK

 

    Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez, znany jako Diego Rivera [8 grudnia 1886 - 24 listopada 1957], był wybitnym malarzem meksykańskim. Jego duże freski pomogły w ustanowieniu ruchu murali w sztuce meksykańskiej i międzynarodowej.

    W latach 1922–1953 Rivera malował murale między innymi w Meksyku, Chapingo i Cuernavaca w Meksyku oraz San Francisco, Detroit i Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. W 1931 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku odbyła się retrospektywna wystawa jego prac; miało to miejsce zanim ukończył serię 27 murali znaną jako Detroit Industry Murals.


1. Mural przedstawiający eksploatację Meksyku przez hiszpańskich konkwistadorów, Palacio Nacional



2. Diego Rivera (1886-1957)

Przywódca agrarny Zapata (1931)

Mural

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Jork



Emiliano Zapata, mistrz reformy rolnej i kluczowy bohater rewolucji meksykańskiej, prowadzi grupę chłopskich rebeliantów uzbrojonych w prowizoryczną broń, w tym narzędzia rolnicze. Z uzdą majestatycznego białego konia w dłoni, Zapata stoi triumfalnie obok martwego ciała właściciela hacjendy. Rivera unieśmiertelnił Zapatę jako bohatera i gloryfikował zwycięstwo rewolucji w obrazie brutalnej, ale sprawiedliwej zemsty.


3. Diego Rivera

Autoportret z dedykacją dla Irene Rich (1941)

Smith College Museum of Art, Northampton MA



W 1919 roku Rivera wyruszył do Włoch z Davidem Alfaro Siqueirosem, który właśnie przybył z Meksyku, korzystając z pieniędzy dostarczonych przez Alberto Pani, meksykańskiego ambasadora we Francji. Razem studiowali freski wielkich włoskich mistrzów i dyskutowali o przyszłości meksykańskiej sztuki.


4. Diego Rivera

Starcy (1912)

Olej na płótnie, 82 5/8 x 72 1/2 cala.

Museo Dolores Olmedo Patino, Meksyk



5. Diego Rivera

Zbiór siana (1920)

Węgierska Galeria Narodowa, Budapeszt



6. Diego Rivera

Stworzenie (1922-23)

Fresk

Anfiteatro Simón Bolívar, Escuala Nacional Preparatoria, Colegio de San Ildefonso, Meksyk



W 1920 roku, za namową Alberto J. Pani, meksykańskiego ambasadora we Francji, Rivera opuścił Francję i podróżował po Włoszech, studiując tamtejszą sztukę, w tym renesansowe freski. Po tym jak José Vasconcelos został ministrem edukacji, Rivera powrócił do Meksyku w 1921 roku, aby zaangażować się w sponsorowany przez rząd meksykański program murali zaplanowany przez Vasconcelosa.


7. Diego Rivera

Agitator (1926)

Mural

Autonomiczny Uniwersytet Chapingo (Meksyk)



Jesienią 1922 roku Rivera uczestniczył w założeniu Rewolucyjnego Związku Pracowników Technicznych, Malarzy i Rzeźbiarzy, a później tego samego roku wstąpił do Meksykańskiej Partii Komunistycznej (w tym do jej Komitetu Centralnego). Jego murale, malowane później wyłącznie w formie fresków, dotyczyły meksykańskiego społeczeństwa i odzwierciedlały rewolucję 1910 roku.


8. Diego Rivera

Pieśń dla Ziemi (Rewolucja naturalna): Obfitość Ziemi (1926-27)

Fresk

Kaplica, Escuela Nacional de Agricultura, Chapingo




[06.05.2024, Toruń]

2 komentarze:

  1. Autoportret ciekawy, reszta mniej mi się podoba,,,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uważam Riverę za najwybitniejszego malarza meksykańskiego. Gorzej oceniam jego późniejsze prace kubistyczne, których tutaj nie zamieściłem.

      Usuń