CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

18 grudnia 2022

TEATR TELEWIZJI (1) JERZY SZANIAWSKI - ZEGAREK

 

    Oto w sklepie naprawczym - zegarmistrzowskim w czasie nieobecności zegarmistrza, ginie cenny zegarek. Podczas kradzieży w sklepie znajdował się czeladnik, młody człowiek uczący się zawodu. Zegarmistrz oskarża młodego pracownika o to, że dopuścił się kradzieży. Na nic zdają się wyjaśnienia chłopca, że jest niewinny. Zegarmistrz nie wierzy jednak słowom podwładnego i wyrzuca go z zakładu. Po latach tajemnica ukradzionego zegarka wyjaśnia się - ukradła go nieżyjąca już żona mająca romans jakimś młodym człowiekiem. Dokonała tego czyny w chwili, gdy czeladnik zajęty był naprawą zegarka nie zauważył, że kobieta zeszła z mieszkania połączonego schodami ze sklepem i niepostrzeżenie wyjęła z gabloty cenny zegarek. Oprócz tego w chwili kradzieży kamienistą ulicą miasteczka przejeżdżały wozy z węglem i czeladnik nie słyszał, odgłosów wchodzącej tylnym wejście do sklepu kobiety.



    Jak się zachowa czeladnik, który obecnie mieszka i pracuje w Szwajcarii, i świetnie musię powodzi? Czy przekaże informację staremu zegarmistrzowi informację, że to jego żona popełniła kradzież? Stary zegarmistrz bardzo kochał swoją żonę, nie wiedział o jej romansie… często chodzi na grób swojej żony?

Autor: Jerzy Szaniawski

Reżyseria: Jerzy Antczak

Scenografia: Wojciech Sieciński

Realizacja TV: Joanna Wiśniewska

Premiera: 1961 r.

Czas: 47 min

Aktorzy w głównych rolach:

Kazimierz Opaliński - zegarmistrz

Tadeusz Łomnicki - czeladnik

Antonina Gordon-Górecka - siostra żony zegarmistrza


[18.12.2022, Toruń]

10 komentarzy:

  1. Z ogromną przyjemnością i wzruszeniem obejrzałam teraz ten spektakl. Nie pamiętam czy wcześniej go oglądałam. Aż trudno uwierzyć, że dawniej TV serwowała ludziom takie historie i sugerowała rozważania na temat dylematów moralnych. Pokazano tu pięknych ludzi i ich szczytne wybory. O grze aktorskiej nawet nie wspomnę. Tykające w tle zegary, a jednak wyczuwam, że czas płynął wolno. Niesamowite wrażenie.
    Dziękuję za wspaniały wieczór:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja również dziękuję za złożenie wizyty w kawiarence. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Dziękuję za uroczy wieczór w teatrze TV. Z ogromną uwagą i przyjemnością obejrzałam dziś ten spektakl. Pomyśleć, że kiedyś telewizja serwowała widzom takie historie zachęcające do refleksji nad moralnością. Pokazano pięknych ludzi i ich życiowe wybory godne podziwu.
    Tykające w tle zegary a jednak mam wrażenie, że czas płynął tam wolniej niż powinien. Niesamowite wrażenie.
    ps komentarz nie opublikował się więc powtarzam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście to piękne przedstawienie. Było już usuwane z kanału YouTube... jest też na WOD. Świetna gra aktorska, prawda?

      Usuń
  3. Acha, teraz zauważyłam, że publikuje się po zatwierdzeniu. Gapa ze mnie. Proszę, wybierz jeden z nich, a drugi skasuj. Przepraszam za nieuwagę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, niestety musiałem utworzyć takie zabezpieczenie z powodu ingerencji trolla, który wypisywał głupawe komentarze

      Usuń
  4. I ja znam te sztukę i jestem nią zachwycona. Wspaniały temat, Wspaniała sztuka, wspaniałe zagrana i wyreżyserowana...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w ogóle uwielbiam Szaniawskiego. A Opaliński z Łomnickim to mistrzostwo świata

      Usuń
  5. Znowu wypada użyć słowa "kiedyś", ale naprawdę kiedyś była ambitniejsza telewizja...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja już tej obecnej telewizji prawie w ogóle nie oglądam.

      Usuń