CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

07 października 2023

SZTUKA - SZTUKA CHIN

 

1. Zhao Mengfu (Chiny, 1254-1322)

Kąpiące się konie (ok. 1295-1305)

detal wiszącego zwoju, 28,1 x 155,5 cm.

Muzeum Pałacowe, Pekin


Zhao Mengfu był księciem i potomkiem cesarskiej rodziny dynastii Song, a także chińskim uczonym, malarzem i kaligrafem w czasach dynastii Yuan.


2. Cesarz Huizong (Chiny, 1082-1135)

Słuchając Qin (ok. 1100-1100)

Wiszący zwój; tusz i kolor na jedwabiu, 147,2 x 51,3 cm.

Muzeum Pałacowe, Pekin


Obraz przedstawia scenę, w której urzędnicy i patrycjusze gromadzą się i cieszą się grą na cytrze qin. Używając dźwięku cytry jako tematu, artysta delikatnie przedstawia muzyczny efekt wykorzystania ciszy do przytłoczenia dźwięku. Tło jest proste, a bujne sosny i kołyszący się bambus tworzą eleganckie otoczenie. Kadzidło unosi się spiralnie z palnika na stole, a starożytny trójnóg spoczywa na ekscentrycznym skalniaku, z którego wyrastają egzotyczne kwiaty. Elegancki dźwięk instrumentu dopełnia scenę.


3. Dynastia Qin (Chiny, 221-206 p.n.e.)

Żołnierze "Armii Terakotowej" (ok. 210 p.n.e.)

Ceramiczne rzeźby


Oprócz wojowników, wokół kopca grobowego pierwszego cesarza znaleziono również całą sztuczną nekropolię cesarza. Kopiec grobowy znajduje się u podnóża góry Li jako ziemna piramida, a kompleks nekropolii Qin Shi Huangdi został zbudowany jako mikrokosmos jego cesarskiego pałacu lub kompleksu. Składa się on z kilku biur, hal, stajni i innych struktur umieszczonych wokół kopca grobowego, który jest otoczony dwoma solidnie zbudowanymi ścianami z ubitej ziemi z wejściami bramnymi. Do 5 metrów (16 stóp) czerwonawej, piaszczystej gleby nagromadziło się na tym miejscu w ciągu dwóch tysiącleci po jego budowie.


4. Artysta z zachodniej dynastii Han (Chiny, 206 p.n.e. - 9 n.e.)

Pozłacana lampa z brązu w kształcie człowieka (172 p.n.e.)

Pozłacany ornament z brązu, 48,3 cm.

Muzeum Hebei, Shijiazhuang (prowincja Hebei, Chiny)



5. Artysta z zachodniej dynastii Han (Chiny, 206 p.n.e.-9 n.e.)

Sługa w jedwabnych szatach (Shinü Yong) (ok. 150-50 p.n.e.)

Figurka z terakoty, 45 x 18 x 9,5 cm.

Muzeum Cernuschi, Paryż


Rodzaje noszonej odzieży i materiały używane w okresie Han zależały od klasy społecznej. Zamożni ludzie mogli sobie pozwolić na jedwabne szaty, spódnice, skarpety i rękawiczki, płaszcze wykonane z borsuka lub futra lisa, kacze pióra i pantofle z inkrustowaną skórą, perłami i jedwabną podszewką. Chłopi powszechnie nosili ubrania wykonane z konopi, wełny i skór fretek.


6. Artysta ze wschodniej dynastii Han (Chiny, ok. I-II w. n.e.)

Dwóch dżentelmenów pogrążonych w rozmowie, podczas gdy dwóch innych patrzy (ok. 1-3 w. n.e.)

Kolor nałożony na płytkę ceramiczną (z grobowca w pobliżu Luoyang, prowincja Henan)

Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie


Dynastia Han była znana z jadeitowych strojów pogrzebowych. Jedno z najwcześniejszych znanych przedstawień krajobrazu w sztuce chińskiej pochodzi z pary paneli drzwiowych z pustych płytek z grobowca zachodniej dynastii Han w pobliżu Zhengzhou, datowanego na 60 rok p.n.e.. Scena ciągłej recesji głębi jest przekazywana przez zygzak linii reprezentujących drogi i mury ogrodowe, sprawiając wrażenie, że patrzy się w dół ze szczytu wzgórza.


7. Po Gu Kaizhi ( Chiny, ok. 345-406)

Nimfa z rzeki Luo (ok. 400 n.e.)

Tusz i kolory na jedwabiu, 27,1 x 572,8 cm.

Muzeum Pałacowe, Pekin


"Nimfa rzeki Luo" - prezentowana tutaj w czterech częściach, ze względu na ekstremalną szerokość - ilustruje wiersz napisany przez Cao Zhi (192-232). Zachował się on w trzech kopiach pochodzących z czasów dynastii Song.

Gu Kaizhi - jeden z najbardziej znanych malarzy starożytnych Chin - urodził się w Wuxi w prowincji Jiangsu i po raz pierwszy malował w Nanjing w 364 roku. W 366 roku został oficerem (Da Sima Canjun). Później został awansowany na oficera królewskiego (Sanji Changshi). Był także utalentowanym poetą i kaligrafem.


8. Północna dynastia Wei (Chiny, 386-534 n.e.)

Jeździec (Qima Yong) (V w. n.e.)

Rzeźba z terakoty

Musée Cernuschi, Paryż


[07.10.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz