ASKLEPIOS to bóg medycyny.
Asklepios był synem Apollona i trikkaiańskiej (Triccaean) księżniczki Koronis (Coronis). Jego matka zmarła podczas porodu, a kiedy została złożona na stosie, Apollon wyciął nienarodzone dziecko z jej łona. Od tego Asklepios otrzymał swoje imię, które oznacza „rozcinać”. Asklepios był wychowywany przez centaura Kheirona (Chirona), który uczył go sztuki medycznej. Stał się tak biegły w rzemiośle, że był w stanie przywracać zmarłych do życia. Było to przestępstwo przeciwko naturalnemu porządkowi, więc Zeus zniszczył go piorunem.
Po jego śmierci Asklepios został umieszczony wśród gwiazd jako konstelacja Ophiochus („Władca Węża”). Niektórzy twierdzą, że jego matka również została osadzona w niebie jako Corvus, kruk (po grecku korônê . Apoteoza Asklepiosa do boskości nastąpiła w tym samym czasie. Czasami utożsamiano go z Paionem Homera (Paeonem), lekarzem bogów.
Asklepios był przedstawiany jako życzliwy, brodaty mężczyzna trzymający laskę oplecioną wężem. Chociaż jest on w dużej mierze nieobecny w starożytnym greckim malarstwie wazowym, posągi boga są dość powszechne.
W poematach homeryckich Asklepios (Eskulap) nie wydaje się być uważany za bóstwo, ale jedynie za człowieka, na co wskazuje przymiotnik amumon, który nigdy nie jest nadawany bogu. Z faktu, że Homer nazywa wszystkich, którzy praktykują sztukę uzdrawiania, potomkami Paeëona, a Podaleirius i Machaon są nazywani synami Eskulapa, wywnioskowano, że Eskulap i Paeëon to ta sama istota, a zatem bóstwo. Ale gdziekolwiek Homer wspomina o bogu uzdrawiającym, zawsze jest to Paeëon, a nigdy Eskulap.
[13.08.2023, Toruń]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz