CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

22 sierpnia 2023

SZTUKA - GERRIT DOU - MALARSTWO FLAMANDZKIE

 

Gerrit Dou (7 kwietnia 1613 - 9 lutego 1675), był holenderskim malarzem ze Złotego Wieku. Specjalizował się w scenach rodzajowych i jest znany m.in. z obrazów przedstawiających sceny nocne przy świecach z silnym światłocieniem. Był uczniem Rembrandta.


Dou urodził się w Leidzi, gdzie jego ojciec był producentem witraży. Studiował rysunek u Bartholomeo Dolendo, a następnie kształcił się w pracowni witrażowej Pietera Couwenhorna. W lutym 1628 roku, w wieku czternastu lat, ojciec wysłał go na studia malarskie do pracowni Rembrandta, który mieszkał w pobliżu. Od Rembrandta, u którego uczył się malarstwa pozostawał przez około trzy lata. Tam nabył umiejętności kolorowania i bardziej subtelnych efektów światłocienia, podążając za stylem swego mistrza.

Jednak już na stosunkowo wczesnym etapie swojej kariery rozwinął własny, charakterystyczny sposób malowania, który znacznie odbiegał od stylu Rembrandta, Podobno raz spędził pięć dni na malowaniu dłoni, a jego praca była tak dobra, że ​​uznał za konieczne wyprodukowanie własnych pędzli.

Ogólny efekt jego prac był harmonijny i wolny od sztywności, a jego kolor cechował się świeżością i przejrzystością. Często przedstawiał tematy w świetle latarni lub świec, których efekty odtwarzał z niezrównaną wiernością i umiejętnością. Zdarzało się też, że malował za pomocą wklęsłej soczewki połączonej z wypukłym zwierciadłem, a dla uzyskania dokładności patrzył na swój temat przez ramę skrzyżowaną z kwadratami jedwabiu nitka. Obrazy Dou zawsze były niewielkich rozmiarów. Przypisuje się mu namalowanie ponad dwustu. Obrazy Dou przyniosły wysokie ceny, a jeden z mecenasów, Pieter Spiering, który od połowy lat trzydziestych XVII wieku pełnił funkcję ambasadora Szwecji w Hadze, płacił mu 500 guldenów rocznie po prostu za prawo pierwokupu jego najnowszych dzieł. Szwedzka królowa Krystyna posiadała jedenaście obrazów Dou, a Cosimo III de 'Medici odwiedził jego dom, gdzie mógł kupić przynajmniej jedno z dzieł znajdujących się obecnie w Uffizi. Sam holenderski dwór królewski preferował jednak prace o bardziej klasycznym charakterze.


1. AUTOPORTRET



2. HOLENDERSKA GOSPODYNI DOMOWA WIESZAJĄCA KOGUTA W OKNIE



3. PUSTELNIK



4. CZYTAJĄCA KOBIETA



5. PORTRET MŁODEJ KOBIETY



6. ZNACHOR



7. STARA KOBIETA KROI CHLEB



8. MATKA REMBRANDTA



[22.08.2023, Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz