Anaksymenes
585 p.n.e., zm. ok. 525 p.n.e. (?)
Anaksymenes, syn Eurystratosa, Milezyjczyk, był uczniem Anaksymandra. Niektóre źródła podają, że słuchał też Parmenidesa. Za pierwszą zasadę uważał powietrze i to, co nieograniczone. Dowodził, że gwiazdy poruszają się dookoła ziemi, a nie schodzą pod ziemię. Pisał w dialekcie jońskim, stylem prostym i niewyszukanym.
Anaksymenes żył w czasie zdobycia Sardes [546 p. n. e.]*, a umarł w czasie sześćdziesiątej trzeciej Olimpiady.
Filozof Anaksymenes jest też autorem dwóch listów:
Anaksymenes do Pitagorasa
Tales, syn Egzamiasza, umarł w starości, a śmierć jego spowodował nieszczęśliwy wypadek. Nocą jak zwykle, filozof wyszedł z domu w towarzystwie służącej, aby obserwować gwiazdy. Zapatrzony w niebo zapomniał, gdzie się znajduje, i wpadł do studni, nad której krawędzią nieopatrznie stanął. Tak to Milezyjczycy stracili swego astronoma.
My, którzy jesteśmy jego uczniami, zachowajmy pamięć o tym mężu i przekażmy ją naszym dzieciom i uczniom naszym. Z czcią wspominajmy jego słowa, a wszystkie nasze rozważania rozpoczynajmy od słów poświęconych Talesowi.
Drugi list:
Anaksymenes do Pitagorasa
Najmądrzej postąpiłeś z nas wszystkich, przenosząc się z Samos do Krotony. Tam żyjesz spokojnie, podczas gdy tutaj Eacydzi** popełniają zbrodnię za zbrodnią i w Milecie wciąż rządzą tyrani. Wielkie niebezpie- czeństwo grozi nam też ze strony króla Medów**. Dotychczas je zażegnujemy, zgadzając się na płacenie haraczu. Ale zanosi się na to, że Jończycy powstaną zbrojnie przeciw Medom w obronie wszystkich współplemieńców; jeśli zaś dojdzie do wojny, nie ma dla nas nadziei ocalenia. Gzy może Anaksymenes myśleć o badaniu nieba, kiedy grozi mu śmierć lub niewola? Tymczasem Ty żyjesz otoczony szacunkiem mieszkańców Krotony i innych Greków Italskich i zewsząd, nawet z Sycylii, zjeżdżają się do ciebie uczniowie.
* Sardes, gr. Sárdeis, staroż. miasto w Azji Mniejszej (obecnie ruiny w Turcji, na wschód od İzmiru, w pobliżu m. Salihli); stolica Lidii, w rozkwicie w poł. VI w. p.n.e. Zdobyta w 546 p.n.e. przez Cyrusa II Starszego, króla perskiego.
** Potomkowie Ajakesa, nieznanego władcy Miletu.
*** Król perski Cyrusa II Starszy.
[05.08.2024. Toruń]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz