Czytając książki często na mojej drodze stoją słowa, których znaczeń nie znam, zapomniałem albo nie do końca lub błędnie rozumiem. Warto więc sobie je przypomnieć, co niech będzie formą recepty na zaś, na starczą chorobę zapominania.
mufka z niem. Muffe – część garderoby, która chroni ręce przed zimnem; rodzaj tunelu wykonanego z futra lub ocieplanego materiału, do którego wsuwało się dłonie z obu stron. Także zwana rękawem lub zarękawkiem.
koromysło – wyraz regionalny – przyrząd / pałąk o dwu bocznych prętach, służący do noszenia wiader z wodą.
ganasz – prawdopodobnie z francuskiego – ganache - to rodzaj polewy czekoladowej, z dodatkiem śmietanki kremówki, może być również z dodatkiem masłem. Powstaje z mocno podgrzanej śmietanki i posiekanej czekolady.
retret – odosobnienie, rekolekcje
łapserdak – tak mówimy z niechęcią o człowieku nędznie ubranym; pejoratywnie łapserdak to nicpoń, łobuz… kiedy jednak rozdzielimy to słowo, wyjdzie nam „łap serdak”, a zatem:
serdak to ciepła kamizelka, zwykle z kożucha, często ze skóry lub wełny; używana też jako część ciepłej odzieży pracowniczej, jak i też serdak występował jako część garderoby w strojach ludowych.
graf to tytuł arystokratyczny; też: osoba nosząca ten tytuł; w matematyce zaś grafem nazywamy wykres w postaci punktów i łączących je linii lub strzałek, obrazujący zależności między jakimiś wielkościami.
Tente (termin zupełnie nieznany przeze mnie) to linia zabawek konstrukcyjnych stworzona w 1972 roku przez EXIN-LINES BROS SA, firmę zajmującą się produkcją tworzyw sztucznych i zabawek z siedzibą w Barcelonie w Hiszpanii, która zakończyła działalność w 1993 roku.
Matrona (od łac. mater – matka) – w starożytnym Rzymie kobieta zamężna, poważana (zajmująca wysokie stanowisko społeczne, zachowująca czystość obyczajów), będąca matką (mater familias); także: starsza kobieta, zachowująca się statecznie i dostojnie.
sztambuch dawniejsza forma pamiętnika, do którego przyjaciele i znajomi wpisują wiersze i aforyzmy na pamiątkę.
frejlina - dama dworu na dworze cara rosyjskiego
kuczer - to dawniej woźnica, stangret.
[26.08.2024 Toruń]
No faktycznie, kilku nie znałam...
OdpowiedzUsuńCzasami kiedy się coś czyta, wydaje się, że pewne wyrazy zostały zablokowane przez naszą pamięć albo wręcz ich nie znamy, domyślamy się ich znaczeń i przechodzimy z tym do porządku dziennego, a chyba warto "zajrzeć" do nich... może się czegoś dowiemy.
Usuń