CHMURKA I WICHEREK

https://www.swiatpogody.pl

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

Ważne

Marian Turski: "Historia Auschwitz nie zaczęła się 14 czerwca 1940 roku przywiezieniem pierwszego polskiego transportu, ona zaczęła się dużo wcześniej", "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba"

JAKIE TO WSZYSTKO CIEKAWE...

Pani Anna Derewienko - ekspertka telewizji pisowskiej (dawniej publicznej): "Jak rozumiem, dzieci w domach dziecka to głównie dzieci z in vitro? Jakoś nie wyszedł tu komuś argument, ale to nie pierwszy raz. Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli. Zamiast kupować te z hodowli i rozbudowywać hodowle, należy skupić się na psach już urodzonych".

24 czerwca 2022

ILUSTRACJE MUZYCZNE - FRANÇOIS COUPERIN - TAJEMNICZE BARYKADY


François Couperin (1668 – 1733)


    Dzisiaj w cyklu <Ilustracje muzyczne> utwór muzyczny „Les Barricades Mystérieuses” [Tajemnicze barykady], którego autorem jest François Couperin (1668 – 1733). Utwór ten skomponowany został jak wiele innych dzieł tego francuskiego kompozytora przełomu XVII i XVIII na klawesyn w 1717 roku. Jest on przykładem barokowego stylu brisé [„złamany akord”, który może powtarzać niektóre nuty akordu i obejmować jedną lub więcej oktaw.] i ma formę ronda (rondeau – fr.) [Rondeau to odmiana średniowiecznej i renesansowej poezji francuskiej, występująca również w muzyce. Rondo zbudowane jest z powtórzeń słów, a w przypadku muzyki – dźwięków. Wywodzi się z tradycji pieśni tanecznych, w których regularnie powtarzane są partię refrenów śpiewanych przez chór i solistę.

       „Les Barricades Mystérieuses” jest takim rondem, a powtarzający się, niezwykle melodyjny motyw ma w sobie coś z poetyckiej sielankiraz usłyszany zapada w pamięć, wzrusza i uszlachetnia słuchacza.

    Poniżej „Tajemnicze barykady” w wersji na fortepian. Wykonanie – niezwykle romantyczne – młodziutka Apolline Khou.


Naprawdę warto posłuchać.


[24.06.2022, Toruń]


1 komentarz: