CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

27 sierpnia 2022

FRAZEOLOGIZMY (501 - 530)

 

501. żadna przyjemność - coś, do czego ktoś się nie garnie; coś niezbyt przyjemnego, miłego, także: średnia przyjemność


502. żarty na bok - ktoś proponuje przejść do omawiania rzeczy poważnych, znaczących, wartościowych:

Można oczywiście próbować coś konstruktywnego wymyślić, korzystając z propozycji Marcina, żeby do każdego odkurzacza dodawać maskotkę, ale żarty na bok. Żaden klient nie złapie się na taki haczyk”. Także: żarty żartami


503. żarty się skończyły - nie ma czasu na niedociągnięcia, wpadki, opóźnienie; sytuacja staje się poważna, drażliwa:

Jesteś zagrożony oceną niedostateczną z czterech przedmiotów. Co ty sobie myślisz, żarty się skończyły”.


504. żarty się kogoś trzymają - ktoś lubi żartować; ktoś znany jest z radosnego usposobienia:

Najlepsze w tej trudnej sytuacji jest to, że ona wcale nie rozpacza, że ledwo jest wystarcza na chleb po odebraniu renty. Przeciwnie, żarty się jej trzymają jak zawsze i nie narzeka na swój los”.


505. żarty żartami - ktoś proponuje przejść do omawiania rzeczy poważnych, znaczących, wartościowych; wyrażenie mające na celu uporządkowanie toku rozmowy, zwrócenie się ku ważnym częściom pracy, wykonywanego zadania:

Żarty żartami, ale musimy coś jeszcze dzisiaj zrobić, żeby zamieścić na naszej stronie internetowej nową informacje handlową”. Także: żarty na bok


506. że aż miło - wyrażenie aprobaty, podkreślenie intensywności jakiegoś działania, ukazanie zaangażowania w coś


507. że (aż) uszy więdną - słuchanie czegoś lub o czymś nie jest przyjemne dla odbiorcy z jakichś powodów; złe wrażenie, które pozostawia w słuchaczu wypowiedź zawierająca liczne brutalizmy i wulgaryzmy; także: aż uszy więdną


508. żeby było śmieszniej/zabawniej - to, o czym teraz powiem będzie bardziej zabawne, nieprawdopodobne, nieprzyjemne; to jeszcze nie koniec; dodatkowo; posłuchajcie tylko:

Dziś przyszła nowa matematyczka i zaczęła nas pytać przy tablicy, bo chciała, jak to sama powiedziała, sprawdzić nasz poziom. Zadania były strasznie trudne, żeby było śmieszniej, każda odpowiedź była przez nią oceniana…


509. żeby czyjaś noga gdzieś więcej nie postała - ktoś nie jest gdzieś mile widziany; ktoś daje komuś do zrozumienia, żeby się gdzieś nie pojawiał:

Nie znoszę chamstwa na co dzień, więc tym bardziej nie pozwolę, aby człowiek wątpliwej konduity spotykał się z moją córką, i do tego pod moim dachem. Dość tego, basta! Proszę wyjść natychmiast i zapamiętać, żeby pana noga w moim domu więcej nie postała”.


510. żeby mnie ktoś zabił - naprawdę, szczerze; w dobrej wierze; nie mogę sobie nic zarzucić


511. żeby kogoś pokręciło/poskręcało - złorzeczyć komuś:

Żeby was pokręciło. Nie wiem, komu dałem się namówić na tę wycieczkę w góry przy moim leku wysokości”.


512. żebyś mi się więcej na oczy nie pokazywał - ktoś nie jest przez kogoś mile widziany; dawać do zrozumienia, że nie będzie się tolerowało czyjejś obecności 


513. żebyś mnie zabił - naprawdę, szczerze; w dobrej wierze; nie mogę sobie nic zarzucić:

Żebyś mnie zabił Piotr, naprawdę nie mówiłeś mi o tym, że trzeba dziś zapłacić ostatnią ratę za samochód”. Także: żeby mnie ktoś zabił; zabij mnie, ale


514. żeby świat się walił/zawalił - ktoś chce poinformować, że coś jest niemożliwe:

Żeby się świat walił, to nie jestem w stanie wykonać tych wzorników na jutro”.


515. żegnać się ze światemumierać; także pożegnać się ze światem


516. żelazna kurtyna - polityczna granica oddzielająca w czasach 1945-1989 blok państw socjalistycznych od pozostałych państw europejskich; także za żelazną kurtyną


517. żelazny repertuar - często grywane utwory dramatyczne, bardzo popularne wśród publiczności


518. żołądek komuś przyrasta/przyrósł do krzyża - ktoś jest bardzo głodny: „Proszę zatrzymajmy się w jakimś zajeździe na obiad, bo mi już żołądek przyrasta do krzyża”.


518. żółwie tempo - bardzo wolno, często będące powodem zniecierpliwienia, zdenerwowania; także: w żółwim tempie.


519. życie jak w Madrycie - dobrobyt, luksus, bez kłopotów:

Odwiedziłem ostatnio mojego kolegę ze studiów. Spędziłem u niego cały tydzień. Dosłownie, życie jak w Madrycie. Ma piękny dom w lesie na północnym wybrzeżu Francji, duży teren, a w miasteczku oddalonym o 5 kilometrów małą fabryczkę”.


520. życie komuś jest niemiłe - ktoś niepotrzebnie naraża się na niebezpieczeństwo; brawura, która grozi śmiercią:

Nigdy już z tobą nie wsiądę do samochodu. Stary, czy ci życie niemiłe, przekroczyłeś dwie setki na krótkim odcinku w mieście”.


521. życie usłane różami - życie udane, bez zmartwień, szczęśliwe:

Mirkowi udawało się wszystko, co było w równej mierze zasługą jego własnych zdolności i talentów, jak i – bogactwa jego rodziców. Miał życie usłane różami i nie spodziewał się, że w najbliższym czasie coś może się zmienić”.


522. żyć jak człowiek - żyć godnie, normalnie, tak jak inni ludzie:

Ktoś mógłby ci wreszcie wybić z głowy te motory. Wszystkie pieniądze wydajesz na części, siedzisz całe dnie w warsztacie. Zacznij żyć jak człowiek, wynajmij mieszkanie, spotykaj się z kolegami z pracy”.


523. żyć jak król - żyć w luksusie, bez kłopotów:

Dobry aktor, jeśli uda mu się zagrać w kilku filmach z wysokim budżecie, to nie ma powodów do narzekać. Żyje jak król do końca życia”.


524. żyć jak pies z kotem - żyć w niezgodzie; nie tolerować się, nienawidzić się: „Młodzi żyją z rodzicami jak pies z kotem. Kłócą się o najmniejszą błahostkę, a nikomu nie przychodzi do głowy, by wyciągnąć rękę na zgodę”.




525. żyć z kimś na kocią łapę - tworzyć nieformalny związek dwojga ludzi; żyć w konkubinacie:

Marlenka żyje z Frankiem na kocią łapę i się nie przejmuje”. Także: związek na kocią łapę.


526. żyć na walizkach - nie mieć stałego miejsca zamieszkania; być przez cały czas w podróży:

Przyzwyczaiłem się do życia na walizkach”. Także: siedzieć na walizkach


527. żyć nie umierać - komuś dobrze się żyje; ktoś uznaje, że warunki życia w jakimś miejscu są doskonałe; ktoś żyje w dobrobycie:

Właśnie wracam z wakacji w Portugalii. zakochałem się w tym kraju: wspaniali ludzie, piękny krajobraz, ocean. Żyć nie umierać!


528. żyć ponad stan - prowadzić rozrzutne życie; nie umieć dostosować wydatków do swoich możliwości finansowych, często ze względów niedojrzałości, problemów z własną samooceną, chęci zaimponowania innym:

Obserwowaliśmy Jarka od dłuższego czasu. Staczał się coraz bardziej, wyleciał z pracy, a przy tym żył ponad stan”.


529. żyć z dnia na dzień - nie wybiegając zbytnio o przyszłość, skupiając się na chwili obecnej:

Choroba nauczyła mnie cieszyć się z każdej chwili. Żyję z dnia na dzień i raduje mnie każda rozmowa z przyjaciółmi, każdy ich uśmiech”.


530. żyć pełną piersią - odczuwać wielką radość, korzystać z uroków życia, czuć się wolnym



[27.08.2022. Toruń]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz