Akurat „leci” w TVP Kultura, chociaż ja oglądam ten serial w Internecie. Chodzi o serial w reżyserii jednego z przywódców Polskiej Szkoły Filmowej Henryka Kluby – „Doktor Ewa” Scenariusz jest dziełem Wilhelminy Skulskiej i Jana Laskowskiego, a opowieść dotyczy tytułowe bohaterki, młodej lekarki, która obejmuje posadę w małej wiosce – Międzyborzu , aby leczyć ludzi ze wsi, a przy okazji nieść „kaganek higienicznej oświaty”. W serialu mieszają się różne wątki obyczajowe towarzyszące zadaniom młodej lekarki, której twórcy filmu nie kazali być idealną w stosunkach z pacjentami, ale jednak sumienna i odpowiedzialną. Były to czasy, w których lekarz na wsi z jednej strony cieszył się autorytetem, z drugiej zaś strony musiał borykać się z problemami życia codziennego oraz częstokroć zabobonem obecnym w świadomości ludzi ze wsi. Całe szczęście, że w tym drugim zmaganiu lekarce Ewie Lipskiej pomaga przewodniczący rady narodowej.
Serial liczy 9 odcinków, a zatem trudno go porównać z dzisiejszymi „produkcyjniakami” medycznymi. Jego ozdoba jest znakomita obsada aktorska – tytułowa bohaterkę kreuje Ewa Wiśniewska, a świetne role tworzą też Franciszek Pieczka grający przewodniczącego, Jolanta Lothe jako pielęgniarka i choćby Natalia Szymańska czy Bogusław Sochnacki.
Rok produkcji - 1970
Lokacje: Poświętne (filmowe Międzyborze), Gorzkowice, Piotrków Trybunalski (Rynek Trybunalski, ul. Grodzka, ul. Śląska), Bogusławice (stado ogierów), Łódź (willa Huffera przy ul. Wólczańskiej 243 a).
Wyrywkowo – odcinek 2. - CENA LEKCJI
[Doktor Ewa jadąc sanitarką do chorego jest świadkiem wypadku na szosie. Udziela pomocy rannemu, decyduje się nawet na bezpośrednie przetoczenie mu własnej krwi, ratując w ten sposób rannemu życie. Pamiętając o chorym, do którego jechała, kieruje do niego telefonicznie drugą karetkę-niestety, chory umiera. Sprawą zajmuje się prokurator, stawiając pytanie, czy doktor Ewa podjęła właściwą decyzję na szosie.]
Obsada aktorska tego odcinka:
Ewa Wiśniewska - doktor Ewa Lipska
Jolanta Lothe - siostra Genowefa Kłoś
Natalia Szymańska - Banasiowa
Celina Klimczak - Szymczakowa
Halina Billing-Wohl - babcia płaczącego Piotrusia Migalskiego
Alicja Migulanka - żona rybaka
Hanna Bedryńska - doktor Wachowska
Franciszek Pieczka - Zalewski, przewodniczący rady narodowej
Ryszard Pietruski - mechanik Stefan Bratkowski
Bogusław Sochnacki - doktor Bryl
Zygmunt Zintel - felczer Kuna
Jerzy Przybylski - prokurator
Jerzy Szpunar - posterunkowy Miękinia
Maciej Małek - kierowca karetki pogotowia
Lech Ordon - ksiądz proboszcz
I jeszcze jeden odcinek – szósty, pod tytułem „DWIE PRAWDY”
[„Doktor Ewa nie zgadza się na przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży u pacjentki, która nie chce urodzić nieślubnego dziecka. Udaremnia również przeprowadzenie zabiegu przez znachorkę. Opiekuje się dziewczyną aż do rozwiązania i doprowadza do małżeństwa młodych rodziców.”]
Obsada aktorska tego odcinka:
Ewa Wiśniewska - doktor Ewa Lipska
Jolanta Lothe - siostra Genowefa Kłoś
Hanna Molenda - Ania Grzelakówna
Franciszek Pieczka - Zalewski, przewodniczący rady narodowej
Jan Nowicki - inżynier Borecki
Ryszard Pietruski - mechanik Stefan Bratkowski
Alicja Knast - siostra w domu dziecka
Irena Malkiewicz - kierowniczka domu dziecka
Krzysztof Stroiński - Bogdan Zalewski, syn przewodniczącego
Mieczysław Stoor - Szymczak
Oglądałam ten serial i bardzo lubiłam, nie wiedziałam, że powtarzają teraz.
OdpowiedzUsuńAkurat się skończył...
UsuńDobrze ze powtarzają najlepsze polskie seriale....
OdpowiedzUsuńW zasadzie oprócz siatkówki i snookera stare polskie filmy i seriale są jedynymi programami, jakie oglądam.
Usuń