ŻYCZENIA

ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT

CHMURKA I WICHEREK

...życie tutaj jest także fikcją, choć nie zawsze...

26 lipca 2022

POWROTY (5) CHAUFFAILLES

 

Są takie miejsca obecne w moich podróżach po Europie, których nie pamiętam, abym się w nich zatrzymywał - no cóż, pamięć ludzka jest zawodna – natomiast nie są mi obce drogi, którymi podróżowałem wokół tej mieściny. Byłem parę razy w Vichy, przejeżdżałem wielokroć przez Mâcon, gościłem ładnych parę razy w Besançon, a Chauffailles nie pamiętam.




Chauffailles – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Saona i Loara. Ten rejon Francji charakteryzuje się stosunkowo niewielką liczbą ludności oraz pewną „dzikością” krajobrazu. Nowy ten region powstał 1 stycznia 2016 r., po wyborach regionalnych w grudniu 2015 r. z połączenia Burgundii i Franche-Comté. 



Château de Chauffailles


Jest to kraina rolnicza, wiele jest tu lasów oraz kościołów i opactw – historycznie była to Burgundia. Chauffailles leży na północny wschód od Lyonu, na zachód od Macon i na wschód od Vichy. Jest to niewielka mieścina z zamkiem, kościołem, położona w niegłębokiej niecce otoczonej niewielkimi wzniesieniami.


widok na miasteczko

Nieco bardziej na północny-wschód, niedaleko Mâcon znajdują się dwie historyczne miejscowości, a mianowicie benedyktyńskie opactwo w Cluny [napiszę kiedyś o pobycie w Cluny] oraz Taizé gdzie mieści się ekumeniczna Wspólnota Taizé założona w 1940 przez protestanta ze Szwajcarii - Rogera Schutza.



kościół w Chauffailles



Na koniec to, co widzimy to burgundzkie sery bądź serniki, ale chyba to drugie. Uwaga, pośród nich mogą być takie, których smak obcy jest naszym podniebieniom, gdyż nie są one robione na słodko, lecz na słono i gorzko z różnymi przyprawami.


[26.07.2022, Toruń]

2 komentarze:

  1. Tam chyba w każdej miejscowości są zamki!
    Tych serów i serników chciałabym spróbować:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... bardzo wiele tych zamków i pałacyków, także kościołów... gatunków serów mnóstwo.... farmerzy sprzedają je "na pniu" sami, albo tworzą kooperatywy, które same pomagają w sprzedaży produktów - tak jest nie tylko z serami, ale też z owocami, winem, sokami, etc.

      Usuń